logo yeni

JANDARMA GÜMRÜK POLİSİ OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

JandarmaJandarma Genel Komutanlığı personelinin kır polisi ya da gümrük polisi haline dönüştürüleceği iddiaları İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’ e soruldu.

İzmir milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından hazırlanan önerge, Bakan Güler’in cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulurken, önergede şu ifadelere yer verildi:

“Jandarma Genel Komutanlığı, Türkiye’de il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan yerler ile Polis teşkilatı bulunmayan yerlerde kendisine 2803 sayılı Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Yasası ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununda ve diğer yasalarda verilen görevleri yerine getiren askeri güvenlik ve kolluk kuvvetidir.

Bilindiği gibi Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olup, sicil, terfi, atama ve disiplin işlemleri açısından Genelkurmay Başkanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte Jandarma Genel Komutanlığı’nın sicil, terfi, atama ve disiplin işlemleri açısından Genelkurmay Başkanlığı ile bağının kaldırılmasının düşünüldüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinin bir kısmının köy ve beldelerde görev yapan kır polislerine dönüştürüleceği, diğer kısmının ise sınırlar ve gümrük kapılarının güvenliğinden sorumlu olacağı bilgileri basında yer almaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1 - Jandarma Genel Komutanlığı personelinin sicil, terfi ve atama konularında İçişleri Bakanlığı’na bağlanması için Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

2- Jandarma Genel Komutanlığı personelinin sicil, terfi ve atama konularında İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?

3- Jandarma Genel Komutanlığı personelini kır polisine ve gümrük polisine dönüştürülmesi konusunda düşünceniz nedir? .

4- Jandarma Genel Komutanlığında çalışan personel sayısının azaltılması ya da arttırılması yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?

5- Ülkemizin Avrupa Birliği üyeliğine katılım sürecinde Jandarma Genel Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanması için AB’ ye verilmiş herhangi bir taahhüt var mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.