logo yeni

YURT DIŞI SEYAHATLERE VE KABUL EDİLEN HEDİYELERE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yurtdisiAKP Hükümeti döneminde,  yurt dışına yapılan resmi seyahatler ile katılımcı sayısına; seyahatler için yapılan harcama miktarına; seyahatlerde kabul edilen hediyelerin neler olduğu ile bu hediyelerin ne yapıldığına; resepsiyon, toplantı ve resmi yemekler için yapılan harcamaların miktarına ilişkin konularda Başbakanlık tarafından açıklama yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere verilen ve yurt dışına yapılan resmi seyahatler ile katılımcı sayısı; seyahatler için yapılan harcama miktarı; seyahatlerde kabul edilen hediyelerin neler olduğu ile bu hediyelerin ne yapıldığı; resepsiyon, toplantı ve resmi yemekler için yapılan harcama miktarlarına ilişkin sorular içen önergeye cevap niteliğinde olmak üzere Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ imzası ile yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak özetle şu ifadelere yer verildi:

-Yurtdışı geçici görev yollukları konusundaki kurallar, 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile belirlenmiştir. Sayın Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve seyahatlere eşlik eden bürokratların yurtdışı geçici görev ve yollukları hususundaki harcamaları ile harcırah ödeme işlemleri mer’i mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır. … yurtdışı seyahatlere ilişkin olarak ayrılan ödeneğe Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’ndan ve yapılan harcamalara ise Kesin Hesap Kanunlarının ilgili harcama kaleminden de ulaşmak mümkündür.

-Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa göre; kamu görevlileri, milletlerarası protokol, mücamele veya nezaket kaideleri uyarınca veya diğer herhangi bir sebeple, yabancı devletlerden, milletlerarası kuruluşlardan, sair milletlerarası hukuk tüzelkişiliklerinden, Türk uyruğunda olmayan herhangi bir özel veya tüzelkişi veya kuruluştan; aldıkları tarihteki değeri on aylık net asgari ücret toplamını aşan hediye veya hibe niteliğindeki eşyayı aldıkları tarihten itibaren bir ay içinde kendi kurumlarına teslim etmek zorundadırlar.

Bu nedenle; Sayın Başbakanımıza, Bakanlarımıza ve kamu görevlilerine verilen hediye veya ödüllerin kayıtları ile ilgili işlemler kayıt altına alınmaktadır.

-Düzenlenen resepsiyon, toplantı vb. organizasyonlara ilişkin harcamalar, kurum bütçelerinde temsil ve tanıtma giderleri ödeneğinden karşılanmaktadır. Bu kapsamda yapılan harcamalara, Kesin Hesap Kanunlarından ve kamuoyu ile paylaşılan kurum faaliyet raporlarından ulaşmak mümkündür. Ayrıca söz konusu harcamalar Sayıştay denetimine de tabidir.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.