logo yeni

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAKİ ATAMALARA İLİŞKİN İDDİALAR MECLİS'TE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

disisleri bakanligiDışişleri Bakanlığında son yıllarda personel yönetimi alanında yapılan uygulamalara ve büyükelçi atamalarına ilişkin iddialar Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Osman Faruk LAĞOĞLU tarafından verilen soru önergesinde “Dışişleri Bakanlığı, ülkemizin güvenliği, istikrarı, refahı ve uluslararası itibarı bakımından kilit öneme sahip bir kurumdur. Uzun yıllar boyunca seçkin kadrolarıyla, siyasi müdahalelerden uzak bir şekilde ve Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda ülkemize hizmet eden Dışişleri Bakanlığı, son yıllarda personel yönetimi konusunda dikkat çekici uygulamalara imza atmaktadır. Örneğin, meslek dışından atanan büyükelçilerden birisi El Kaide’nin terör örgütü olmadığına ilişkin bir açıklama yaptığı halde görevine devam edebilmektedir. Öte yandan, bazı diplomatların kendilerinden daha kıdemli diplomatlardan önce büyükelçi yapıldıklarına ilişkin ciddi iddia ve rahatsızlıklar vardır.” denilerek, konuya ilişkin olarak aşağıda yer verilen soruların Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılması istendi.

Önergede yer alan sorular

1) 1 Mayıs 2009-22 Ekim 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı’nda kaç büyükelçi tayini yapılmıştır?

2) Bu dönemde meslek dışından kaç büyükelçi ataması yapılmıştır?

3) Meslek dışından atanan büyükelçiler hangi gerekçeyle hangi ülkelere atanmışlardır?

4) Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu sınavında İngilizce dilinden başarılı olan adaylar, tekrar İngilizce eğitimi için yurt içinde ve/veya yurt dışında kurslara gönderilmekte midirler? Gönderiliyorlarsa, ne kadar süreyle İngilizce eğitim almaktadırlar?

5) Ataması yapılan büyükelçilerin yaş ve kıdem bakımından dökümü nedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.