logo yeni

TIP FAKÜLTELERİNİN 6. SINIF ÖĞRENCİLERİ 2014 YILINDA NE KADAR ÜCRET ALACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tip-ogrencisiTıp Fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde ilgili kurumların bütçesinden ödenmekte olan aylık ücret tutarlarına 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle zam yapılacak.

Türk vatandaşı olup, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay aylık ücret ödenmektedir.

Ödenecek aylık ücret, Kanunla belirlenmiş gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunmakta ve bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

İntörn eğitimi döneminde olanlar hakkında halen “4.350” gösterge rakamı uygulanmakta ve 2013 yılı ikinci 6 ayında geçerli rakamlara göre aylık net 331,50 TL ücret ödenmektedir.

Mecliste görüşülmekte olan 2014 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile, intörn eğitimi döneminde olanlara ödenecek aylık ücretin belirlenmesinde kullanılan “4.350” gösterge rakamının, 1/1/2014-31/12/2014 tarihleri arasındaki dönem için “4.702” olarak uygulanması hükmü de yer alıyor.

Tasarının bu hükmünün aynı şekilde yasalaşması durumunda, intörn eğitimi görenler 2014 yılı içerisinde aylık net 358,33 TL ücret alabilecek. Yeni gösterge rakamının uygulanması sonucunda, intörn aylık ücretleri 26,82 TL  artmış olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.