logo yeni

POLİSLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis3Polis memurlarının hangi şartlar altında görev yaptıkları, dinlenme ve çalışma saatlerinin yasal sınırlar içerisinde kalıp kalmadığı, görev ve yetkilerinin sınırları gibi hususlardan kaynaklanan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla, TBMM’de Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

Meclis Başkanlığına verilen önerge ile polislerin sorunlarının çözümü için Meclis Araştırması açılması istenirken, önergenin gerekçesinde şu hususlara yer verildi:

Yurdumuzda yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayan kamu düzeninin emniyetini korumak için güvenlik tedbirleri alan görevi ifa esnasında mesleki risklerle yoğun olarak karşılaşan emniyet mensubu polislerimizin, son zamanlarda ağır çalışma şartlarında görev yapmaları etkisiyle intihar vakalarında artış görülmesine ve çalışma şartlarındaki angaryalara tepki olarak sosyal paylaşım sitelerinde gruplarda örgütlenerek “Angaryaya son” kampanyası başlattıkları haberlerine rastlanmaktadır.

Bu gruplarda şikayetlerini dile getiren polis yurttaşlarımız şikayetlerinde özetle; kimi Şehirlerde 12 saat çalışarak 24 saat dinlenme şansı olan meslektaşlarından bahisle, angarya olarak tabir ettikleri işlerin kaldırılmasıyla günde 8 saat çalışarak hem ailelerine daha fazla vakit ayırabileceklerini hem de yoğun iş stresinden uzaklaşarak yeterli derecede dinlenme olanağını elde edebileceklerini dile getirmişlerdir. Angarya olarak tabir edilen işler arasında Polis Reform Grubu yaptığı açıklamalarda amirlerin eşlerini gezmeye, çocuklarını okula götürenler bu işleri yaparken fotoğraflayın teşhis edelim çağrısında bulunduğunu belirtmiştir.

Bu konuya ilişkin olarak Emniyet Sendikası yetkilileri amirlerin fatura ödemelerini dahi polis meslektaşlarına yaptırdıkları, konserler ve futbol maçları gibi etkinliklerde normal mesai saatinin sona ermesine rağmen polislerin göreve devam ettiklerinden yakınmıştır. Valiliklerin etkinlik düzenlemesi halinde dahi polislerin davetiye dağıttıklarından şikayet etmişlerdir.

Anayasamızın 18’inci maddesinde yapılan düzenlemede “Kimse zorla çalıştırılamaz, Angarya yasaktır” hükmüne yer verilmek suretiyle yurttaşların angarya olan işlerde çalıştırılamayacağı anayasal hak olarak güvence altına alınmıştır. Ancak, polislerimizin angarya olarak nitelendirdikleri ve angaryaya son kampanyası dahilinde şikayet olarak dile getirdikleri görevlerine ilişkin, Polisevi, Moral Eğitim Merkezleri gibi sosyal tesislerde çaycılık, aşçılık, şarkıcılık, garsonluk yapmak, Genelev kapılarında nöbet tutmak, Kamu binaları ve havaalanlarında üst araması yapmak, seyyar satıcı, dilenci, mendil satan kimseleri kovalamak, Belediye zabıtalarıyla ruhsat denetimi ve icra memurlarıyla haciz işlemlerine katılmaktan angarya olduğu gerekçesiyle yakınmışlardır.

Ülkemizde son dönemde hareketli günlerin yaşanmasına sebep olan gezi parkı direnişinde, polislerimizin müdahalesi ve aldıkları emniyet tedbirlerini ifası sırasında, uzun günler kötü görev şartlarında hizmet vermeleri, kaldırımlarda uyumak zorunda kalmaları ve olumsuz görev alanı atmosferinin psikolojilerini bozması nedeniyle olaylarda müdahalede canavarlaştıklarını dile getirmişlerdir.

Polislerimizin görev saatlerinin yasal düzenlemeyle belirlenen saatler içerisinde kalıp kalmadığının, sosyal paylaşım sitelerindeki gruplarında dile getirdikleri şikayetlerinden hareketle, angarya olarak nitelendirdikleri yukarıda dile getirilen işlerin kendilerine yükletilmesi, amirlerin kişisel işlerini polis memurlarına gördürdüklerinin aslının, çalışma saatleri ve görev alanlarında yeni düzenlemelere yol açabilecek çalışma ve araştırmaların, meslektaşlarının intihar vakalarında artış gözlenmesi hali durumun hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılması gerekliliğini ve ciddiyetini arz etmektedir. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.