logo yeni

UÇAKLARDA TIP DOKTORU GÖREV YAPMALI MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ucakYurt içi ve yurt dışı uçuşlarda yolcu veya mürettebatın sağlık problemi yaşaması ve tıp doktoru desteğine ihtiyaç duyulması durumunda yaşanabilecek sıkıntılar Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Durmuş Ali TORLAK tarafından verilen soru önergesinde, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda yolcu veya mürettebattan sağlık problemi yaşayanların olabildiği; bu tür durumlarda ilkyardım eğitimi almış kabin memurlarının ilk müdahaleyi yaptığı; ancak bazı durumlarda tıp doktoru desteğine ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, “Bugüne kadar yapılan havayolu yolcu taşımacılığında bu tür durumlarla karşılaşılmış ve uçaklarda tıp doktoru yolcu bulunuyor ise tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak uçakta acil tıbbi müdahalelerin gerçekleştirildiği bilinmektedir. Acil tıbbi müdahale durumlarında tıp doktoru yolcu bulunmuyor ise hızlı ve etkin tıbbi müdahale imkânı bulunmamaktadır.” denildi.

Konuya ilişkin olarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1- Uzun mesafeli yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda tıp doktoru bulundurulmasıyla ilgili her hangi bir yasal zorunluluk var mıdır? Var ise uygulanmakta mıdır?

2- Yok ise bu hususta her hangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Yok ise böyle bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

3- Uzun mesafeli uçuşlarda tıp doktoru tarafından yapılması gereken acil müdahale durumlarında, uçuş esnasında doktor yolcu bulunmuyor ise hangi tedbirlere başvurulmaktadır? Açıklar mısınız?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.