logo yeni

DİN GÖREVLİLERİNİN TAYİNİ İÇİN SİYASİLER BASKI YAPIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

torpil4Belediye başkanları ve milletvekillerinin, din görevlilerinin tayinleriyle ilgili olarak çeşitli şekillerde baskıda bulundukları iddiaları ve buna karşı alınacak önlemler, Başbakana soruldu.

Verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine getiren Milletvekili İHSAN ÖZKES, bir il müftüsünün “Bir ilçe belediye başkanı, ilçesindeki imamın gitmesi için yanıma geldi. İncelemelerimizde imamın suçunun olmadığını gördük. O başkan, ‘ya o imam gidecek ya da ben’ dedi. ‘İmam duracak, sen gidebilirsin’ dedim. Dik duruş gösterdim. Bir milletvekili bile gelip benden imam tayini isteyemez, yapmam. Görevi hak eden alır. Ben de görevimi yaparım, hak yemem. Allah ve Peygamber ne buyuruyorsa onu yaparım, yapamazsam giderim” dediği yönünde haberlerin basında yer aldığından hareketle, din görevlilerinin tayini konusunda Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

“1- Müftülerin, siyasilerin baskısı karşısında; ya hak yemek, ya da Allah ve Peygamber ne buyuruyorsa yapmak, yapamazsa gitmek durumunda kalması; Diyanet teşkilatının siyasetin ne denli etkisinde olduğunun göstergesi değil mi?

2- Belediye başkanları ve milletvekilleri gibi siyasetçilerin din görevlilerinin tayinleriyle ilgili baskılarını durdurmak için hangi önlemler alınmaktadır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.