logo yeni

ETİK DAVRANIŞ İLKELERİNİ İHLAL EDEN PERSONEL VAR MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

soru isareti4İçişleri Bakanlığı personeli hakkında etik davranış ilkelerini ihlal ettikleri iddiasıyla yapılan başvurular ve personel hakkında bu konuda yapılan işlemler İçişleri Bakanı’na soruldu.

Milletvekili Sedef KÜÇÜK, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Kurum ve kuruluşlarda, etik kültürünü yerleştirmek ve geliştirmek, personelin etik davranış ilkeleri konusunda karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak tavsiyelerde ve yönlendirmede bulunmak ve etik uygulamaları değerlendirmek üzere kurum veya kuruluşun üst yöneticisi tarafından kurum içinden en az üç kişilik bir etik komisyonu oluşturulur” hükmünü hatırlatarak, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarında çalışan personelin etik davranışları konusunda İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’e şu soruları sordu:

1. Söz konusu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana ve yıllar itibariyle Bakanlığınız teşkilatı ile Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan personel hakkında etik davranış ilkelerinin ihlal edildiği iddiasıyla kaç başvuru yapılmıştır?

2. Söz konusu başvurulardan kaçı işleme konulmuştur? İşleme konulan başvuruların şikâyete konu olan eylem ve işlemlere dağılımı nedir?

3. Anılan yıllar itibariyle Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvveti personeline ilişkin etik davranış ilkelerinin ihlali nedeniyle kaç başvuru yapılmış, bunlardan kaçı işleme konulmuştur?

4. Anılan yıllar itibariyle söz konusu başvurulara ilişkin yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda kaç personel hakkında disiplin kovuşturması açılmıştır?

5. Anılan yıllar itibariyle Bakanlığınız teşkilatı ile Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan personel hakkında etik davranış ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle re’sen açılan disiplin kovuşturması sayısı kaçtır?

6. Açılan kovuşturmalar sonucunda haklarında idari işlem uygulanan personel sayısı kaçtır? Hangi eylem ve işlemler nedeniyle idari işlem uygulanmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.