logo yeni

CEZA İNFAZ PERSONELİNE FİİLİ HİZMET ZAMMI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

infaz korumaCeza İnfaz Kurumlarında çalışmakta olan personelin fiili hizmet zammından yararlandırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi verildi.

Kastamonu milletvekili Emin ÇINAR ve İzmir milletvekili Oktay VURAL tarafından Meclise sunulan Kanun teklifi ile ceza infaz kurumlarında çalışan personele fiili hizmet zammı verilmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifinin gerekçesi şöyle:

“Adalet Bakanlığına bağlı Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan personel, çalışma şartlarının ağır olması, her zaman ölüm, yaralanma, tehdit gibi riskler altında çalışması, 30 yıl çalışan bir personelin 10 yılını kurumda bulunan hükümlü ve tutuklular gibi parmaklıklar arkasında hizmet ederek geçirmesi, kuruma her girişte; x-ray, duyarlı kapı ve manyetik cihazlara maruz kalması hatta gerektiğinde elle aramaları yapılarak çalıştıkları yerlere girmeleri hem psikolojik hem de bedenen yıpranmalarına neden olmaktadır.

Cezaevinde çalışmak, sürekli suçlularla meşgul olmak, çalışanların ciddi manada yıpranmalarına, bedenen ve zihnen yorulmalarına neden olmaktadır. Suçluların disiplin işlemlerinin bu personel tarafından yapılması, suçluların haklarında tutanak tutan memurların suçlular tarafından “düşman” olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bu durumlar Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan memurların diğer memurlara oranla daha çok yıpranmalarına sebep olmaktadır.

Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan personelin çalışma şartlarının yıpratıcı olması bu personelimizin fiiIi hizmet zammından yararlandırılmasını gerektirmektedir. 5510 sayılı kanunda yapılacak değişiklikle Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan personelin fiili hizmet zammı almalarının önü açılmalıdır.”

Kanun teklifinin metni:

“5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDAKİ KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-) 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloya aşağıdaki sıra eklenmiştir.

19)         Adalet Bakanlığı Ceza infaz Kurumlarında Çalışan Personel                                         90

MADDE 2-) Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-) Bu kanun hükümlerini bakanlar kurulu yürütür.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.