logo yeni

TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN MECLİSTE KOMİSYON KURULMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseronTaşeron işçilerin sorunlarının araştırılarak, alınması gereken önlemlerin tespiti konusunda Meclis Araştırması açılması istendi.

MHP Milletvekilleri tarafından verilen önerge ile, taşeron işçilerin sorunları vurgulanarak, bu sorunların çözümü için alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasının önem arz ettiği belirtildi.

Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergenin gerekçesinde özetle şu hususlar yer aldı:

-Taşeron İşçilerin (alt işverene bağlı çalışan) sayısı günden güne artmakta ve taşeronlaşmayla beraber çalışanların ekonomik ve özlük haklarında mağduriyetler yaşanmaktadır.

-Taşeron işçilerin sorunlarını asgari düzeye indirmek ve beklentilerine cevap vermek, hem iktidarın seçim öncesi verdiği sözleri yerine getirmek hem de muhalefetin takip etmesi gereken ve çok sayıda aileyi ilgilendiren önemli bir sorundur.

-Ülkemizde 1,7 milyon taşeron işçinin kamuda ve özel sektörde istihdam edildiği bilinmektedir. Taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi, işçilerin olduğu kadar işverenin de yararına olacaktır.

-Taşeron işçilerin sorunlarının başında iş güvencesinin olmaması, ücretini zamanında alamama, ücret garantisinin olmayışı, yıllık izin kullanımında keyfiyet, fazla mesaisinin ücrete dönüşmemesi ve iş kaybı korkusuyla sessiz kalma, maaş artışı yetersizliği, kıdem tazminatı ödenmemesi, ihaleyi alan firmanın yıllık değişimiyle işten çıkarılma endişesi en başta yaşanan sorunlardır.

-Taşeron şirketlerin işçi alımında da önemli siyasi tercihleri ve iktidara yakınlığı esas almaları da adaletli bir yaklaşım değildir.

-Temizlik, güvenlik ve ulaşım gibi hizmetleri taşeron şirketler eliyle yürüten işverenler, ucuz ve sorunsuz, baskıcı yöntemlerle emek sömürücülüğü yapmaktadır. Daha çok kâr elde edebilmek için personel sayısında da kısıntı yaparak daha az sayıda çalışanla aynı işi yapıp işçilerin aleyhine tavır sergilemektedir. İhalelerle, devletten aldığını çalışana vermeye geldiğinde adeta ipe un sermekte ve lütuf içinde bulunuyor imajı çizmektedir.

-Tüm sorunların tespit edilerek, iş barışını bozmayan, işvereni de güvence altına alan ve taşeron işçilerin ekonomik, özlük ve sendikal haklarının teslim edilmesi kaçınılmazdır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.