logo yeni

ZABITA MEMURUNA FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

zabitaMahalli idarelerde çalışmakta olan zabıta memurlarının mesleklerini icra ederken karşılaşmış oldukları zorluklar nedeniyle, fiili hizmet süresi zammından yararlandırılabilmeleri amacıyla, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kastamonu milletvekili Emin ÇINAR ve İzmir milletvekili Oktay VURAL tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesi şu hususlara yer verildi:

“Belediye Zabıtaları 5393 sayılı Belediye Kanununun 51. Maddesi ve Belediye Zabıta Yönetmeliğinin vermiş olduğu görev ve yetkilere dayanarak yapmış olduğu denetim ve kontroller esnasında birçok olayla karşılaşmaktadırlar. Zabıta memurlarımız bu görevleri esnasında canlarını tehlikeye atmakta ve birçok tehdide de maruz kalmaktadırlar. Zaman zaman zabıta memurlarımıza yönelik saldırıların gerçekleştiği hepimizin malumudur. Bu gibi olaylar zabıta memurlarımızın yıpranmalarına neden olmaktadır.

Zabıta memurlarımız görevlerini 7 gün 24 saat kesintisiz olarak yapmakta, her türlü fedakârlığı göstermekte hatta canlarını tehlikeye atmaktadırlar. Benzer bir sınıfta hizmet veren emniyet mensupları gibi gece gündüz demeden görevlerini yerine getiren Belediye Zabıtalarımızın da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40. Maddesinde yapılacak değişiklikle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmaları gerekmektedir.”

Kanun teklifinin metni:

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKIUNDAKİ KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-)5510 sayılı Kanunun 40 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloya aşağıdaki sıra eklenmiştir.

 19)Belediyeler   Belediye zabıta birimindeki daire başkanı, müdür, şube müdürü,   amir, komiser ve memurlar.  90 

MADDE 2-) Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğü girer.

MADDE 3-) Bu kanun hükümlerini bakanlar kurulu yürütür.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.