logo yeni

18 YAŞINI DOLDURANLARIN SAĞLIK YARDIMINDAN YARARLANMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik318 yaşını dolduran ve eğitimlerine devam etmeyenlerin, sağlık yardımından yararlanabilmesi için gelir testi yaptırıp prim ödemeleri zorunluğunun kaldırılması için 5015 sayılı Kanunda değişiklik yapılması teklif edildi.

Milletvekili M. Volkan CANALİOĞLU’nun, 18 yaşını doldurmuş ve eğitimlerine devam edemeyen gençlerin düzenli iş bulana kadar devlet güvencesinde olmalarını sağlamak ve ücretsiz sağlık hizmeti alabilmelerinin önünü açmak amacıyla hazırladığı  “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kanun Teklifinin yasalaşması halinde, 18 yaşını doldurup eğitimlerine devam etmeyenlerin sağlık yardımından yararlanması için prim ödemelerine gerek olmayacak.

Kanun Teklifinin şu gerekçeyle hazırlandığı belirtildi:

“5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun, tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi nedeniyle Ülkede yaşayan tüm vatandaşlar, genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Yapılan bu değişiklikler en çok öğrencileri ve 18 yaşını bitiren gençleri etkilemiştir. Buna göre; 18 yaşını dolduran ve liseyi bitiren kişiler üniversiteye gidip, öğrenciliklerini devam ettiremiyorlarsa gelir testi yaptırarak prim ödemek zorunda bırakıldılar. Gelir testini yaptırmayıp, prim ödemeyenlerin hanesine SGK tarafından her ay için 225,72 TL prim borcu işlenecek, bu kişiler hem sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak, hem de prim borçları faizleriyle birlikte katlanarak işlemeye devam edecektir.”

Söz konusu Kanun Teklifi

“5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI HAKKINDA KANUN’DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

"MADDE 1- 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE- 18 yaşını doldurmuş, eğitimlerine devam edemeyen gençlerimiz çalışmaya başlayana kadar ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanırlar ve bu süreçte geçmişe dönük borç çıkarılmaz."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.