logo yeni

BAZI HAKİM VE SAVCILARIN LOJMANLARI BOŞALTMADIKLARI İDDİASI MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

lojmanBazı hakim ve savcıların lojman için sıra beklerken, bazılarının lojmanları boşaltmadıklarına ilişkin iddialar Prof. Dr. Aydın AYAYDIN tarafından soru önergesi haline getirildi.

Ayaydın tarafından Meclis Başkanlığına sunulan ve Adalet Bakanı Sadullah ERGİN tarafından yanıtlanması istenen soru önergesi şöyle:

“2010 yılında yapılan Anayasa değişikliklerine ilişkin referandum sürecinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısı değiştirilirken, yargının güçlendirilmesi bağlamında hakim ve savcıların özlük haklarının iyileştirileceği yönündeki söylemler üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu söylemler eyleme dönüşmemiş, bu yönde düzenlemeler hayata geçirilememiştir. Günümüzde yetersiz maaşlar ile yoğun şekilde çalışan hakim ve savcılarımız, bunun yanında lojman sıkıntısı da yaşamaktadır. Adaletsiz uygulamalar ve yetersiz lojman olanakları nedeniyle başta İstanbul olmak üzere hakim ve savcılarımız mağdur olmakta, büyük kentlerde görev yapma konusunda isteksizlik yaşamaktadır.

Lojman sıkıntısına ilişkin genel tablo bu olmakla birlikte, son dönemde bazı tercih ve uygulamalar İstanbul İlinde yaşanan lojman sorununa yeni bir boyut kazandırmıştır. Zira İstanbul’da çalışmakta olan ve şehre yeni tayin olan hakim ve savcılar, lojman olanaklarından yararlanmak için yıllardır sıra beklerken, Yargıtay’a üye seçilen ve tayini başka bir ile çıkan bazı hakim ve savcıların kullandıkları lojmanları boşaltmadığı görülmektedir.

Bu çerçevede;

1- Yargıtay üyeliğine seçilen ve tayin çerçevesinde İstanbul dışına atanan ancak halihazırda İstanbul’daki lojmanları boşaltmayan kaç hakim/savcı bulunmaktadır?

2- Yargıtay üyeliğine seçilmelerine veya İstanbul dışına atanmalarına rağmen söz konusu hakim ve savcıların bu lojmanları kullanmasına kim, hangi hukuki dayanakla izin vermektedir?

3- Halihazırda başta İstanbul’dakiler olmak üzere, Başkanlığı Bakanlık Müsteşarlığınca yapılan Adalet Bakanlığı Vakfına ait Ankara dışındaki lojmanlarda kaç Yargıtay üyesi oturmaktadır?

4- Ankara dışındaki Adalet Bakanlığı Vakfına ait lojmanlarda oturan Yargıtay üyeleri ne zaman Yargıtay üyeliğine seçilmiştir ve ne zamandan beri bu lojmanlarda oturmaktadır?

5- Söz konusu lojmanların İstanbul’da görev yapan hakim ve savcılara tahsis edilmemesi Bakanlığınızın bir tercihi midir? Bakanlığınızın böyle bir tercihi varsa bunun hukuli dayanağı nedir? Böyle bir tercih yoksa İstanbul’da görev yapan hakim ve savcıların lojman sorunu nasıl çözülecektir?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.