logo yeni

MEMURLUKTAN ÇIKARILMAYA SEBEP OLAN BİR HÜKMÜN İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gorevden-uzaklastirma657 sayılı Devlet Memurları Kanununda,  Devlet memurluğundan çıkarılma cezası verilmesini gerektiren fiil ve haller arasında yer alan düzenlemelerden birinin Anayasaya aykırı olduğu iddiası görüşülecek.

Anayasa Mahkemesi’nin 3 Ekim 2013 tarihinde yapılacak toplantısında görüşülecek olan konular arasında, görülmekte olan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiası Mardin İdare Mahkemesi tarafından ciddi bulunan, 657 sayılı Kanunun bir hükmü üzerindeki ilk inceleme de yer alıyor.

Anayasaya aykırı olduğu ileri sürülen ve iptali istenen hüküm, 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin ( E) bendinin (g) alt bendinde yer alıyor. 

Söz konusu bentte, Devlet memurluğundan çıkarılmayı gerektiren fiil ve hallerden biri olan  “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” ifadesi düzenlenmiş bulunuyor.

Mevcut düzenlemeye göre, “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” fiilini işleyen memurlar hakkında Devlet memurluğundan çıkarma cezası veriliyor ve bu şekilde ceza alanlar bir daha Devlet memurluğuna alınmıyor.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.