logo yeni

KYK PERSONELİNİN ATANMA KRİTERİ NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel92012 yılından sonra Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ndeki bazı kadrolara atanma kriterlerinin değiştirildiği, vekaleten görevlendirmelerin arttığı, öğrenci yurtlardaki yatakların boş kaldığı iddiaları Gençlik ve Spor Bakanına soruldu.

Milletvekili Ali UZUNIRMAK tarafından verilen ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde yer alan sorulardan bazıları şöyle:

1- Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (KYK) bünyesinde yurt müdür yardımcısı olabilmek için en az yüksekokul mezunu ve kurumda en az 6 yıl hizmeti; yurt müdürlüğü kadrosuna atanabilmek için ise en az 4 yıllık fakülte mezunu olmak ve 2 yılı kurumda olmak kaydıyla 10 yıl hizmeti bulunması gerekiyor iken, KYK’nın, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlandığı 2012 yılından sonra, görevde yükselme sınavları ve kriterler niçin kaldırılmıştır?

2- Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün, bakanlığınıza bağlanmasından sonra, KYK bünyesinde kaç kişi vekaleten görevlendirilmiştir? Gerekçeleri nelerdir?

3- KYK bünyesinde, görevde yükselme kriterleri değiştirilmeden önceki 2 yılda, kaç kişi sınavla terfi etmiştir? Görevde yükselme kriterleri değiştirilmesinden itibaren bu güne kadar kaç kişi sınavsız terfi ettirilmiş veya atanmıştır?

4- 31 Aralık 2009 ile 1 Ocak 2012 yılları arasında KYK bünyesinde kaç Şube müdürü, kaç yurt müdürü, kaç yurt müdür yardımcısı ile kaç bölge müdürü ve yardımcısı değiştirilmiştir?

5- 2 Ocak 2012’den günümüze kadar, KYK bünyesinde kaç şube müdürü, yardımcısı, yurt müdürü, yardımcısı, kaç bölge müdürü ve yardımcısı değiştirilmiştir. Gerekçeleri nelerdir?

6- Türkiye genelinde KYK yurtlarına, 2010 yılı 19 Eylül’e kadar ve 2011 yılında 19 Eylül’e kadar toplam kaç öğrenci kesin kayıt yaptırmıştır? 19 Eylül 2010 ve 2011 itibarıyla toplam kaç öğrenci misafir kalıyordu? KYK yurtlarına kaç öğrenci başvurdu, kaç öğrenci alındı?

7- Türkiye genelinde KYK yurtlarına, 2012 yılında 19 Eylül’e kadar toplam kaç öğrenci kesin kayıt yaptırmıştı? 19 Eylül 2012 itibarıyla toplam kaç öğrenci misafir yerleştirilmişti? KYK yurtlarına toplam kaç öğrenci başvurdu, kaçı kayıt yaptırdı?

8- KYK Yurtlarında 19 Eylül 2013 itibarıyla, toplam kaç öğrenci kesin kayıt yaptırdı? 19 Eylül 2013 itibarıyla toplam kaç öğrenci misafir yerleştirildi? KYK yurtlarında toplam kaç öğrenci başvurdu, kaçı kayıt yaptırdı? 19 Eylül 2013’de, KYK yurtlarında iller itibarıyla kaç boş yatak bulunmaktaydı? Yüzbinlerce öğrenci KYK kapılarında beklerken, bunca yatağın boş ayrılmasının gerekçeleri nelerdir?

9- 1 Ocak 2012’den 19 Eylül 2013 tarihine kadar KYK bünyesinde kaç adet yatak kapasiteli kaç adet yurt hizmete açıldı.

10- Sadece 2013 yılı Ağustos ve Eylül aylarında kaç yurdun müdürü ve yardımcısı değiştirildi? 2013 yılında daha fazla öğrencinin açıkta kalması, hazırlıksız ve zamansız atanan personelden kaynaklanmış olabilir mi?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.