logo yeni

ÖZEL SAĞLIK MESLEK LİSELERİNİN DURUMU SIKINTILI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hemsireÜlkemizde sağlık memuruna olan ihtiyacın hızla artması sebebiyle kurulmaya başlanan özel sağlık meslek liselerine getirilen ağır şartlar ve bu şartlar sebebiyle bazı okulların sıkıntıya düşmesi kafaları karıştırdı.

Bu konuda yaşanan sıkıntılar Antalya milletvekili Yıldıray SAPAN tarafından şu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı:

“Milli Eğitim Bakanlığı, 2 Ağustos 2013 tarihinde Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerine, okulla aynı il sınırları içinde, okula uzaklığı 30 kilometreyi geçmeyen, en az 50 yatak kapasiteli ve okulun alan ve dallarına esas teşkil eden meslek gruplarına göre görevli sağlık personeli sayılarının da belirtildiği hastanelerle, en az 10 yıl süreli staj protokolü yapma zorunluluğu getirmiştir. Bu şartlar önceki senelerde açılan sağlık meslek liseleri için de geçerli kılınmıştır. Aynı yönetmelikte yapılan bir başka değişiklikle de özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin, staj protokolü imzaladıkları hastanedeki hemşire sayısının yarısı kadar öğrenci kabul edebilecekleri hükmünü getirmiştir.

Sağlık Bakanlığı ise 14 Ağustos’ta bir başka genelge yayınlayarak bir yandan kabul edilebilecek öğrenci sayısını yarıdan üçte bire, staj protokolü süresini de 10 yıldan 7 yıla düşürmüştür.

SORU 1 : Yapılan bu yönetmelik değişikleri ile amaçlanan nedir? Yeni Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin açılmasının önü mü kesilmek istenmektedir?

SORU 2 : Ülkemizin hemşire açığı ne kadardır? Sağlık sektöründe ara eleman açığı bulunmakta mıdır? Hükümetiniz tarafından böyle bir çalışma yapılmış mıdır?

SORU3 : Milli Eğitim Bakanlığı’nın değiştirilen ilgili yönetmeliğinde “özel hastaneler kapsam dışı mı bırakılmıştır? Anadolu Sağlık Meslek Lisesi  mezunlarının özel hastanelerde de staj yapma durumu var mıdır? Bu durum ilgili yönetmelikte dile getirilmiş midir? Özel hastaneler, bu konuda, “biz protokol yapmıyoruz” demek hakkına sahip midir?

SORU 4: Milli Eğitim Bakanlığı bir yönetmelik yayınlarken, Sağlık Bakanlığı’nın yaklaşık on gün sonra bir genelge ile bu yönetmelikte değiştirilen maddeleri bir kez daha değiştirmesi çift başlılık yaratmamış mıdır? Bakanlıkların daha koordineli bir şekilde çalışması gerekmez mi?

SORU 5 : Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ilgili yönetmelik değişikliğinde, bir özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde iki sınıf açılabilmesi için pedagojik formasyonlu ve lisans mezunu bir hemşire atanması şartı getirilmiştir. Ülkemizde bu özelliklerde kaç hemşire bulunmaktadır?

SORU 6: : Okulların açılmasına bu kadar az bir süre kala yapılan değişiklikler, eski yönetmeliğe göre yatırım yapmış, ruhsat almış ve öğrenci kaydetmiş okullara mağduriyet doğurmaz mı? Bu durum, hukukun temel ilkelerinden olan ‘kazanılmış hak’ ilkesine aykırı bir uygulama değil midir?

SORU 7 : Anadolu’da kurulan sağlık meslek liseleri, 30 kilometre yakınında bulunan en az 50 yataklı hastane ile staj protokolü imzalama şartından ötürü sıkıntı yaşamaz mı? Bu yönetmelikler hazırlanırken ülkemizin tüm şartları göz önünde bulundurulmuş mudur?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.