logo yeni

MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNDE BAKANLAR NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen2Ülkemizde eğitim sisteminde yaşadığımız karmaşa,  eğitim yöneticilerinin seçiminde yaşanan haksızlıklar Türkiye Büyük Millet Meclisinde soru önergesine konu edildi.

Antalya milletvekili Osman KAPTAN tarafından hazırlanan önerge metni:

“2013-2014 Öğretim yılının başladığı bugünlerde eğitim alanında yaşanan sıkıntılar artarak büyümektedir.

Buna göre;

1) Eğitim sisteminde, eski bakanlar;

- Hüseyin Çelik: LGS’yi kaldırdı OKS’yi getirdi. OKS’yi kaldırdı 3 sınavlı SBS’yi getirdi.

- Nimet Çubukçu: Üniversiteye giriş sınavı olan ÖSS’yi kaldırdı yerine YGS ve LYS getirdi. Tek olan sınav sayısını ikiye çıkardı. SBS sınavını 3’den 2’ye indirdi.

- Ömer Dinçer: 5+3 olan 8 yıllık kesintisiz eğitimi 4+4+4 olarak 12 yıla çıkardı. Okula başlama yaşını 72 aydan 60-66 aya çekti.

Şimdi siz de SBS’yi kaldıracağınızı söylüyorsunuz. Bunun yerine ise okullarda rutin olarak yapılan sınavlardan bir tanesinin bu kapsamda yapılacağını söyleyerek, aslında öğrencilerin SBS sınavı psikolojisi ile girdiği sınav sayısı daha da artırmış olunmayacak mıdır?

Milli Eğitimde her gelen bakanın eğitimde sistem değişikliği yaparak milli eğitimin başındaki “milli” özelliğinin kaldırılmasına ve eğitim sistemini bir yazboz tahtasına çevrilmesine son vermeyi düşünüyor musunuz?

2) Milyonlarca çocuğumuzu etkileyecek, telafisi mümkün olmayacak sıkıntılara yol açacak eğitim sistemindeki değişiklikler; yurt dışında yapıldığı gibi öncelikle pilot okullarda uygulanıp test edildikten sonra neden genele uygulanmamaktadır?

3) Okula başlama yaşının 72 ayın altına çekilmesinin neden olduğu tüm olumsuzluklar yaşanarak görüldüğü halde neden bu uygulamada ısrar edilmektedir? Neden herhangi bir rapora gerek olmadan bu konu velilerin özgür iradesine bırakılmamaktadır?

4) Dershaneleri kaldıracağız dediniz. Bu yıl öğrenciler dershanelere gidecek midir? Gitmeyecek midir? Dershaneleri okullara dönüştüreceğinize ilişkin açıklamalarınız ve çalışmalarınız kapsamında dershaneleri; etüt merkezi, kurs ya da eğitim danışmanlıklarına değiştirileceği söylenerek aslında içeriği yine aynı olan, özde bir değişiklik yapmadan sadece tabela değişikliği yapılmış alternatif eğitim kurumları yaratılmış olmayacak mıdır?

5) 4+4+4 eğitim sistemi ile düz ve genel liselerin kaldırılması, Anadolu veya fen lisesi gibi akademik liselere gidemeyecek olan öğrencilerin zorunlu olarak mesleki ve teknik liselere, açık liseye, özel liseye ya da özel meslek liselerine gitmek zorunda bırakmaktadır. Bu uygulamaların altında parası olanın girişimci , parası olmayanı işçi yapmanın mantığı mı yatmaktadır?

6) Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan yönetici atama sınavlarında özellikle “sözlü sınavlarda” skandallar yaşanmakta ve iktidarınıza yakın sendikaların üyelerine “torpil” yapıldığı, yandaş sendika üyelerine verilen puanlar barız şekilde yüksek tutulurken diğer 3 eğitim sendikalarına bağlı üyelerin puanlarının bariz şekilde düşük tutulduğu basınımıza yansımaktadır. Atamaların liyakate uygun hale getirilmesi için kalıcı bir çalışma yapacak mısınız?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.