logo yeni

ŞEHİT VE MALÜL YAKINLARININ İSTİHDAMI NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sehit-yakiniTerör nedeniyle şehit ve malul olanların yakınları ile çalışabilecek durumdaki malullerin istihdamı ile ilgili iş ve işlemlerin nasıl yürütüldüğü ve bundan sonra nasıl yürütüleceği konusunda açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanı Muammer GÜLER imzası ile yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

-Terör nedeniyle şehit ve malul olanların yakınları ile çalışabilecek durumdaki malullerin istihdamı ile ilgili iş ve işlemler, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun Ek 1 inci maddesi ve bu Kanuna istinaden çıkarılan Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malul Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdamı Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülmektedir.

- Malullerin işe yerleştirme işlemleri yapılırken sağlık durumları ve fiziksel noksanlıkları dikkate alınmaktadır.

-Göreve başlamalarından itibaren malullerin karşılaştıkları sorunlar çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşlarınca çözüme kavuşturulmaktadır.

-Bu konuda kurumların gerekli hassasiyeti göstermeleri için, Bakanlığımızın girişimleri üzerine 20.05.2005 tarih ve 2005/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlanması uygun görülmüştür.

-Ayrıca, anılan Kanun maddesinde değişiklik yapan 6495 sayılı Kanunun 86 ve 87 nci maddeleri 02.08.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

-Kanun değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan iş başvuruları başvuru tarihindeki mevzuata göre Bakanlığımızca sonuçlandırılacaktır.

-Kanun değişikliğinden sonra yeni hak sahibi olanlarla, yeni iş talebinde bulunanlardan Bakanlığımızca hak sahibi olduğu tespit edilenlerin atamaları, Devlet Personel Başkanlığı’nca kura usulüyle yapılacaktır.

-İlgili mevzuat hükümleri çerçevesinde Bakanlığımızca şehit ve malul yakınları ile malullerin işe yerleştirme işlemleri hassasiyetle yürütülmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.