logo yeni

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen2Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temel eğitimden ortaöğretime geçiş modeli hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısında açıklamalar yaptı.

Avcının açıklamalarından önemli kısımlar:

“2013-2014 eğitim-öğretim yılında ortaöğretime yaptığımız güncellemeyi anlatmak için buradayız.Biz sistemde bir güncelleme yapıyoruz.Paylaşacaklarımız uzun yıllara dayanan çalışmanın sadece bir kısmı.Eğitim ve öğretim çok dinamik bir süreçtir, alt yapı güçlendikçe süreç güçlenir.”

Merkezi Sınav Sistemini Kaldırıyoruz

“Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Okulu, sınıfı ve oradaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Çoktan test yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlandırmayı planlıyoruz. Sadece eğitim öğretim sürecinin değil yerleştirmede onların sosyal, sanatsal, sportif etkinliklerinin değerlendirildiği, bu yeteneklerinin güçlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Dershanelere İhtiyaç Kalmayacak

“Sevgili çocuklar bu yıldan itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız. Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam endişesi yaşamayacağınız bir süreci inşa etmeye çalışıyoruz.”

Herkesin Düşüncesini Yansıttık

“Yeni uygulama bütün tarafların katkılarıyla oluşturuldu. Herkesin sesini, düşüncesini yansıttık. Katılımcılık ilkesi en geniş şekilde bu çalışmada uygulandı. Eğitim bir görev değil ağır bir sorumluluktur. Sorumluluğumuz çocuklarımıza, ülkemize ve dünyaya karşıdır. Eğitim hayat boyu devam eder gerçeğinden hareketle sistemi yeniledik.Bu sistemin hayata geçmesi için bakanlık bürokrasimiz, öğretmenlerimiz, kurumlarımız hazır.”

12 Sınav Olacak

"Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde öğrenciler 6 dersten toplam 12 sınava girecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınavlar sadece 8. Sınıflarda uygulanacak. 6. ve 7. sınıflarda öğrenciler sınava girmeyecek. 6, 7 ve 8. Sınıflardaki yıl sonu başarı puanının yüzde 30’u, merkezi sınavların yüzde 70’i esas alınacak. Merkezi değerlendirmeler her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak."

Okullar Sınav Gününde Tatil Edilecek


"Merkezi değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak o günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Merkezi değerlendirmelere açık uçlu soruları da içerecek. Öğrenciler merkezi sınavları kendi okullarında girecek. Öğretmenler merkezi sınavlara kendi okullarından farklı okullarda girecek."

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.