logo yeni

KORUMA MEMURLARINA POLİSLİK İMKANI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis2İçişleri Bakanı Muammer Güler, bu yıl içinde oluşturulması planlanan koruma memurluğu ile ilgili soruları cevaplandırdı.

BELLİ YERLERDE ÇALIŞACAKLAR

Bakan Güler Meclis açıldığı zaman koruma memurluğuyla ilgili yasa tasarısını gündeme getireceklerini belirterek, bunlar sadece bina, tesis ve özel yerlerin korunmasının ötesinde statlarda, üniversitelerde de görev alabileceklerini belirtti.

Güler, koruma memurlarının, boy, kilo yönünden fiziki kapasitelerinin de daha farklı olacağını söyleyerek, bu memurlar için özel eğitim şartları getirileceğini, 6 yıl görev yapanların polislik mesleğine geçebileceğini belirtti.

30 BİN POLİS KORUMA İŞİ YAPIYOR

Konuyla ilgili olarak "Biz polisimizi koruma görevi yapmaktan ayırmak istiyoruz" diyen Güler,  halihazırda  bina, tesis ve kişilerle ilgili olarak yaklaşık 30 bin kişiye yakın polis memurunun istihdam edildiğini ifade etti.

Spor müsabakalarında 10 bin  ve  üniversitelerde görev alan 14 bin özel güvenlik görevlisinin çalıştığını vurgulayan Güler, "Bütün bunlarla ilgili çalışmaları, polisin değil de "bir özel ihtisas birimi" diye düşündüğümüz koruma memurluğu vasıtasıyla yapmayı planlıyoruz. Yani polisimiz yalnıza kendi ihtisas birimi içinde görev alacaktır ama bahsettiğim yerlerle ilgili koruma görevlerini "koruma memuru" adı altında istihdam edeceğimiz kişilerle yürütmeyi planlıyoruz. Bu bir kanun değişikliği meselesidir. Onu da Meclis açıldığında gündeme getireceğiz. Zaten biz, artık polisi normal işlemlerde de kendi görev kısımlarına çekeceğimiz bir yaklaşım içindeyiz, değişik, bürokratik işlemlerde güvenlik görevlilerimiz doğrudan, kendilerine yönelik hizmetleri yürütsünler, bürokratik işlemlerle uğraşmasınlar, daha etkin, verimli bir güvenlik konsepti içerisinde bu hizmetleri yapsınlar." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.