logo yeni

SAĞLIKTA GİZLİ MÜŞTERİ UYGULAMASINA TEPKİ GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftis4Kamu Hastanelerinde başlatılan 90 gün projesi kapsamında gizli müşteri uygulamasının yürürlüğe girecek olmasına Türk Sağlık Sen’den tepki geldi.

Gizli Müşteri Uygulaması kapsamında 3 ayda hastanelerin 3 kez teftiş edileceğini belirten Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Gizli müşteri uygulaması ile İl Genel sekreterliğince belirlenecek kişiler ayda bir kez hastaneleri adeta gizli teftiş edecekler. Rapor hazırlayacaklar. Fakat bu raporların objektifliği muallak olacaktır. Objektif olmayan bir rapor nedeniyle çalışanlar mağdur edilir haklarında bir işlem tesis edilirse bunun sorumluluğunu kim alacaktır." şeklinde konuştu.

Proje kapsamındaki uygulamanın çalışanları tedirgin edeceğini belirten Kahveci "90 gün projesinde önemli bir unsurda çalışan memnuniyeti. Fakat sorumluluğu belli olmayan, sağlık hizmetlerinde tecrübesi olup olmadığı da belirsiz olan ve yazdığı raporlar nedeniyle herhangi bir sorumluluk altına da girmeyecek bir kişinin fahri müfettiş gibi hastanelerin işleyişi ile ilgili rapor hazırlaması çalışanları tedirgin edecek bir uygulamadır." dedi.

Fahri müfettişlik, gizli Denetim gibi uygulamalarda haksızlıklar ve mağduriyetlerin yaşandığını belirten Kahveci Gizil Müşteri uygulamasının da aynı sıkıntıları doğuracağını belirtti. 90 Gün projesi kapsamında yapılacak denetimlerin daha şeffaf ve objektif bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Kahveci kurumun iç denetimini gerçekleştirmekle görevli denetim birimi varken böyle bir yola başvurulmaması gerektiğini de ifade etti.

Uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirten Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: "90 Gün Projesi kapsamında hasta ve çalışan memnuniyetine yönelik anketlerle hastanelerde hem hastaların hem de çalışanların memnun olmadıkları durumlar tespit edilecektir. Neredeyse tüm birimler ile ilgili değerlendirme raporları hazırlanacaktır. Tüm bunlar yapılırken hastane çalışanlarını tedirgin edecek ve objektif olmayan Gizli Müşteri uygulaması hem gereksiz, hem yanlış, hem de kabul edilemezdir."

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.