logo yeni

BIÇAK PARASI NEDEN GERİ GELDİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ameliyatAğustos ayı başında Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle birlikte, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin, ilave ücret adı altında bıçak parası ve muayene ücreti alması imkanı getirilmişti.

Bu amaçla söz konusu Tebliğde 1 Ağustos tarihi itibariyle yapılan değişiklikte, “İlave ücret alınması uygulamasında, yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde 50’sini geçmemek üzere, kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilir. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez” hükmüne yer verilmişti.

İstanbul milletvekili Mahmut TANAL hazırladığı önergede, bu konuya değinerek, sözkonusu değişiklik ile ceza alan doktorların görevi kötüye kullanma suçunu işlemelerinin önüne geçilmesinin amaçlanıp amaçlanmadığını sordu.

Tanal’ın önergesinde, “Resmi Gazetenin 1 Ağustos 2013 tarih ve 28725 sayısında Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama tebliğinde yer verilen değişiklik yapılmasına dair tebliğe ilişkin olarak aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

1. Tebliğin birinci maddesi ilk fıkrasının (a) bendinde yer verilen “kişilerden ilave ücret alınabilir düzenlemesi ile bıçak parası yasallaşmış bulunmakta mıdır?

2. “Kişilerden ilave ücret alınabilir” düzenlemesiyle ücretin kurumca belirlenecek ücretinden esas alınacak oran neye göre belirlenecektir?

3. Kuruma tanınan oran belirleme serbestisinin gerekçesi nedir?

4. Bıçak parası adı altında doktorlarımıza ödenen ücretler sebebiyle görevi kötüye kullanma suçundan ceza alan doktorların bu düzenlemeyle görevi kötüye kullanma suçunu işlemelerinin önüne mi geçilmek istenilmiştir?

5. Sağlık hizmetinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımızın sırtına ek ilave ücreti hangi nedenlerle bindirilmektedir? Bu uygulamanın asıl nedeni nedir?” ifadelerine yer verildi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.