logo yeni

TBMM'DE ENGELLİ MEMUR KADROLARI DOLDURULMAMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisinin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince çalıştırması gereken engelli personel kontenjanını doldurmadığı, verilen bir soru önergesinin cevaplanmasıyla ortaya çıktı.

Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından hazırlanan önergede, TBMM’de boş engelli kadrolarının olup olmadığı, bu kadrolarının doldurulmaması nedeniyle cezai yaptırım uygulanıp uygulanmadığı ve kanuni zorunluluk olmasına rağmen bu kadrolara atama yapmayanlar hakkında soruşturma açılıp açılmadığı hakkında bilgi talebinde bulunulmuştu.

Engelli kadroları doldurulmamış

TBMM Başkanvekili Sadık YAKUT imzasıyla gönderilen cevapta, engellilerin Devlet memurluğuna alınmalarının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ‘‘Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. %3 ‘ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilatı hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.” hükmü ile düzenlendiği vurgulanarak, Kurumda istihdam edilmesi gerekli olan engelli personel sayısının (61) olduğu ve halen memur statüsünde (17) engelli personelin görev yaptığı belirtildi.

Ayrıca TBMM’de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (C) fıkrasına göre geçici personel statüsünde (32) engelli personelin görev yaptığı da kaydedildi.

Boş engelli kadroları için çalışmalar devam ediyormuş

Yazıda ayrıca, Kurum kadro ve pozisyonlarına alınacak engelliler hakkındaki işlemlerin, Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonuçlarına göre Devlet Personel Başkanlığı ile koordinasyon içerisinde yürütüleceği ve söz konusu kadrolara yapılacak atamalar için çalışmaların devam ettiği de belirtildi.

Kanuni zorunluluğa rağmen engelli personel istihdamı konusunda Kuruma uygulanmış cezai bir yaptırım bulunmadığı ifade edilirken, boş engelli kadrolarına atama yapmayan sorumlular hakkında soruşturma açılıp açılmadığı konusunda ise bilgi verilmedi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.