logo yeni

“REKLAM YAPMAYA VAR MAAŞA ZAM YAPMAYA YOK”

Aktif . Yayınlanma mansethaber

makam-arabasiKamu kurumlarına personel alımı ile çalışan ve emekli maaşlarına zam söz konusu olduğunda bütçe gerekçeleri ileri bu talepler karşılanmazken, bakanlıklar tarafından gerek görsel ve gerekse yazılı basında kullanılmak üzere maliyeti yüksek boyutlarda reklam verildiği iddiaları soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU, verdiği soru önergesinde; “Ülkemizde kamu alanında personel atamaları bütçe gerekçeleri ile yapılamamakta, çalışan ve emekli maaşlarına zam talepleri de aynı gerekçeyle iktidar tarafından reddedilmektedir. Buna karşın bakanlıklar gerek görsel ve gerekse yazılı basında kullanılmak üzere maliyeti yüksek boyutlara varan reklamlar vermektedir. Ayrıca bazı bakanlıkların reklam çalışmalarının çalışma esaslarına aykırı olmasına rağmen bu çalışmayı gerçekleştirdiği iddiaları da bulunmaktadır.” diyerek, konu hakkında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplanmak üzere şu soruları yöneltti:

1. Reklam verme yetkileri olmayan Bakanlıklar var mıdır? Varsa hangi bakanlıklardır? Reklam çalışmaları yasalarda hangi gerekçe üzerine gerçekleştirilmiştir?

2. Bakanlıkların reklam çalışmaları için ayrılan bütçeleri nelerdir? Bakanlıklara göre dağılımı nedir? Ayrıca yıllık ayrılan bütçelerinde yeri ne kadardır?

3. 2002-2013 yılları arasında Bakanlıkların reklam çalışmalarına harcadığı miktar nedir? Genel bütçe içerisinde yeri ne kadardır? Bakanlıklara ve kendilerine ayrılan bütçedeki yerlerine göre dağılımı nedir?

4. Ülkemizde kamu personel açığı ne kadardır? 2002-2013 yılları arasında kamu personeli açığı ve atanan personel sayıları nedir?

5. Çalışan ve emeklilerin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamalarına hükümetinizce gerekçe olarak ülke mali durumu gösterilmektedir. 2002-2012 yılları arasında reklam için harcanan maddi imkanlarla, maaşlara yapılan zamların bütçedeki ağırlığı nedir? Ayrıca reklam için harcanan miktar ile kaç personel kamuda istihdam edilebilirdi?

6. 2013 yılı içerisinde Bakanlıkların reklam çalışmaları için ne kadar harcama yapılmıştır?

7. işsizliğin ve ekonomik sıkıntılar ülkemizde artarak can almaktadır. Bu sorun göz önünde bulundurulduğunda kamuda hizmet dışı harcamaların artmasının nedenleri nelerdir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.