logo yeni

BAŞBAKANLIK “BANKAMATİK MEMURU”NDAN BİHABERMİŞ!

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bankamatik1AKP döneminde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar arasında kamuoyundabankamatik memuru olarak bilinen kişilerin sayılarının giderek arttığı ve birçok kişinin işe gitmeden her ay maaşını ilgili bankalardan çektiği iddiaları soru önergeleri yoluyla Meclis gündemine taşınmıştı.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Alim IŞIK, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve diğer tüm Bakanlar tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergelerinde, konuya ilişkin iddialara yer vererek bazı sorulara cevap verilmesi istenmişti.

Önergedeki sorular

1-2002-2013 döneminde Başbakanlık merkez ve taşra teşkilatlarıyla anılan kurum veya kuruluşlarda işyerine gitmeden ya da birkaç gün işe giderek ay başında maaşını tam olarak ilgili bankalardan alan ve kamuoyunda “bankamatik memuru” olarak bilinen personel sayısının giderek arttığı iddiaları doğru mudur?

2-Doğru ise anılan dönemde bankamatik memuru olarak bilinen personel sayısının yıllara göre dağılımı nasıl olmuştur?

3-Anılan dönemde bankamatik memuru olarak bilinen toplam personel sayısının nüfusa kayıtlı olduğu illere göre dağılımı nasıl olmuştur?

4-Anılan personelin son yıllarda çoğaldığı ve bunların genellikle PKK terör örgütü ile bağlantısı bulunan kişilerden oluştuğu iddiaları doğru mudur?

5-Doğru ise bu konuya hükümetinizce 2009 yılında başlatılan sözde demokratik açılım projesinin etkisi var mıdır?

6-Anılan dönemde çalışmadıkları halde bu tür kişilere ödenen toplam maaş tutarı ne kadar olmuştur?

7-İşe gelmedikleri ya da eksik geldikleri halde tam maaş ödenen bu tür kişilere ödeme emrini veren sorumlular hakkında hükümetinizce şimdiye kadar nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?

8-Anılan dönemde bankamatik memuru olarak bilinen kişilere yapılan ödemelerin ne kadarı geri alınmıştır?

9-Bu tür kişilerle çalıştıkları kurumlar arasında şimdiye kadar yargıya intikal eden dava dosyalarının toplam sayıları ne kadardır? Bu davalardan ne kadarı kimler aleyhine veya lehine sonuçlanmıştır?”

Soru önergesine verilen cevap

Milletvekili IŞIK’ın soru önergesi, “bankamatik memuru” ifadesinin bilinememesi nedeniyle cevaplandırılamadı.

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ imzasını taşıyan yazıda şöyle denildi:

“İlgi yazı ile Kütahya Milletvekili Sayın Alim IŞIK tarafından tevcih edilen 7/27403 esas sayılı yazılı soru önergesinde yer alan “bankamatik memuru” ifadesiyle ne kastedildiği anlaşılamadığından önergeye cevap verilememiştir.” 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.