logo yeni

BU YIL ÜZERİNDE EN ÇOK KONUŞULAN KANUN YAYIMLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel6Kamu çalışanlarının beklentilerini karşılamamakla birlikte, bazı personeli yakından ilgilendiren düzenlemeler de içeren “Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

12.07.2013 tarih ve 6495 sayılı Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda kamu çalışanlarıyla ilgili yer alan düzenlemelerden bazılarını memurunyeri.com olarak şöyle özetleyebiliriz:

İşe giriş konusunda

**Kur’an kurslarında 3 ay vekil öğreticilik yapmış olanlar kadroya geçecek. (3 ay içerisinde müracaat etmeleri gerekiyor)

**Bazı sözleşmeliler kadro hakkına kavuştu.(4/B sözleşmeliler ile sözleşmeli sağlık personeli, mahalli idareler ve TRT' de çalışan sözleşmeli personel bugünden itibaren 30 gün, diğer sözleşmeliler ise 60 gün içerisinde yazılı olarak kurumlarına başvuruda bulunacak ve bugünden itibaren 90 gün içerisisinde atama işlemleri tamamlanacak)

**Disiplin cezası nedeniyle atılanların geri dönmesi kolaylaştı.

**Kıyafet nedeniyle görevine son verilen aday memurlar geri dönecek.

**Kıyafet nedeniyle üniversiteden atılıp daha sonar okulu bitirenlerde, işe girişte yaş şartı aranmayacak.

**Giriş sınavları iptal edilen Avrupa Birliği İşleri Uzmanlarının görevde kalması sağlandı.

**Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki malüller ile şehit yakınlarına tanınan işe girme imkanı yaklaşık 35.000 kişi artırıldı. 

**İşe giriş sınavları iptal edildiği için görevlerine son verilen, kapatılan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü personeli ile Bigadiç Maden İşletmeleri Müessesesi, Şarkkromları  Ferrokrom İşletmesi Müessesesi, Kırka Boraks  İşletmesi  Müessesesi,  Seydişehir  Alüminyum  İşletmesi  ve  100.  Yıl Gümüş İşletmesi Müdürlükleri personelinin görevlerine dönmesi sağlandı.

Mali ve sosyal haklar konusunda

**Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin harcırah ödemeleri emsalleriyle eşitlendi.

**Açıktan vekil olarak atananlara yıllık izin hakkı getirildi.

**Doğum yapan memurun nöbet tutmayacağı süre uzatıldı.

**SGK tabip ve eczacılarına ek ödeme yapılacak

**İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğünde çalışan tabiplere ek ödeme yapılacak.

**KİT sözleşmeli personelinin izin haklarının memurlar gibi olması sağlandı.

**Muhtarların ve köy korucularının ücretleri yükseltildi.

Teşkilat ve kadro konusunda

**Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, yurt dışı göreve gönderilecek personelin kapsamı ve sayısı genişledi.

**Yüksek İhtisas Üniversitesi kuruldu.

**Maliye Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yeni kadrolar verildi.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.