logo yeni

DSİ'DEKİ PROMOSYON İDDİALARI SORU ÖNERGESİNE KONU OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

para6Konya milletvekili Atilla KART, DSİ 4. Bölge Müdürlüğünde çalışan personel için yapılan promosyon ihalesine ilişkin iddiaları soru önergesi şeklinde TBMM'ye taşıdı. 

Atilla KART tarafından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU'na yanıtlaması istemiyle yöneltilen soru önergesinin metni: 

"DSİ 4. Bölge Müdürlüğünde çalışmakta olan 266 Memur, 531 İşçi kadrolu toplam 797 personelin maaş ödemelerinin yapıldığı … Bankası ile yapılmış olan protokolün sona ermesi sebebiyle; bundan böyle ödemelerin hangi banka aracılığıyla ödeneceğine, her çalışan için ne kadar promosyon ödemesi yapılacağına yönelik olarak; Kurum ile Bankalar arasında yapılan görüşmeler sonucunda;

4 bankadan teklif alındığı, 2 bankanın çekilmesi sonucunda, … Bankasıyla … Bankasının yeniden teklif vermesi üzerine 1.885 TL promosyon teklifi yapan … Bankasının teklifinin ihaleyi kazandığı, ancak idarenin buna rağmen daha sonra sözleşmeyi 1300 TL. promosyon ödemesi teklifinde bulunan …Bankasıyla yapmak istediğine dair bilgiler, kurum çalışanları aracılığıyla tarafımıza ulaşmıştır.

Her bir çalışan için 585 TL. tutarsında hak kaybı anlamına gelen bir tercihin çalışanlar tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Kurum’un Ankara’dan yapılan baskı üzerine bu yönde karar aldığı anlaşılmaktadır. Hükümetin … Bankası yönetiminden bir grup insanın Taksim-Gezi parkı protestolarına verdiği destek nedeniyle, bu bankayı doğrudan hedef aldığı, Başbakan’ın söylem ve davranışlarından açıkça anlaşılmaktadır.

Açıklanan bilgi ve değerlendirmeler ışığında:

  1. Hangi gerekçe ile 1885 TL’lik teklif yerine 1350 TL’lik teklif kabul edilmiştir.
  2. Kanunsuz emir niteliğinde olan bu talimat sebebiyle, çalışanların doğmuş olan hak kaybından dolayı, kişisel olarak sorumlu olacağınızın farkında mısınız?
  3. Bu konuda son durum nedir? Yüksek teklif veren Banka ile işlem yapılması yönünde ivedi olarak karar alacak mısınız?
  4. Diğer bölge müdürlüklerindeki gelişme ve uygulamalar nelerdir?"

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.