logo yeni

SİVİL MEMURLARIN SIKINTISI MECLİS GENEL KURULUNDA KONUŞULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

memurSözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Meclis Genel Kurulunda dün görüşülmesi sırasında,  sivil memurların özlük hakları ve diğer sıkıntıları da gündeme geldi.

Kanun Tasarısına ilişkin verilen bir önerge üzerinde konuşmak üzere söz alan MHP Isparta Milletvekili S. Nevzat KORKMAZ, konuşmasının bir bölümünü “sivil memurlara” ayırdı. 

Sivil memurlar konusunu gündeme getirmek istediğini belirten KORKMAZ,  şu ifadeleri kullandı:

“…Bu arkadaşlarımız 55 bin kişi, aileleriyle birlikte yaklaşık 250 bin kişi. Adları sivil memur, özlük hakları sivil memur özlük hakları ama yargılanmaları askerî  yargıda. Yani, Anayasa Mahkemesinin 145'inci maddesi "Yapamazsınız." diyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi "Yapamazsınız." diyor. Efendim, Anayasa Mahkemesi kararı var, 20 Eylül 2012'de verdiği, o da "Yapamazsınız." diyor. İçeride, dışarıda herkes bu mağduriyeti dillendiriyor, Millî Savunma Bakanlığı sadece bakıyor. Belki de görüyor, bir şey yapamıyor. …”

“… sivil memur kardeşlerimizin içinde bulunduğu bu sıkıntıyı çözün, özlük haklarını artık verin, fiilî hizmet hakkından, fazla mesai ücret hakkından, eşit işe eşit ücret hakkından, adil lojman ve sosyal tesis hakkından, insan onuruna yakışır servis ve çalışma ortamı hakkından istifade ettirin, kadro tahsisi yapılarak eğitimlerine uygun bir emeklilik statüsünü tanıyın, görevde yükselme şansı verin, örgütlenme özgürlüğünü bekliyorlar bunu tanıyın. PKK'nın taleplerini barış adımları gibi göstermekten, daha tehlikeli değil sanırım kıymetli arkadaşlar bu talepler. Bu taleplerin hepsi kanun meselesi de değil, öyle olsa bu değişikliğe hazır bir MHP var. Bu değişiklikler, Bakanın Bakanlık içerisinde düzenleme işlemleriyle yapacağı değişikler. Bunu bile yapmaktan aciz ise Sayın Bakan, hakikaten neyi dillendiriyoruz, onlar adına neyi haykırıyoruz bu kürsüden?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.