logo yeni

KAMU ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI ÇÖZECEK DÜZENLEME YAPILMAMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel7Yapılan yasal düzenlemelerde; 4/C personelin görmezden gelindiği, taşeron işçilerin feryatlarının duyulmadığı, öğretmenlerin son dönemde daha çok yoksullaştığı, kamu avukatları ve hukukçularının ek göstergelerinin düzeltilmediği, polislerin çalışma koşullarının iyileştirilmediği ve bir çok konunun çözüme kavuşturulamadığı düşüncesinde olan Milletvekili Mustafa KALAYCI, bu konulara ilişkin Basın Açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında yer alan hususlardan bazıları şöyle:

4/B PERSONELİN MEMUR YAPILMASI

“Bilindiği üzere, bu teklif ile kamu kurumlarında çalışan 4/B'liler ile özel kanunlara tabi kurumsal sözleşmeliler, mahallî idarelerde çalışan sözleşmeliler ve vekil, Kur'an kursu öğreticileri memur kadrolarına atanmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak kanun teklifleri ve önergelerle sürekli gündeme getirdiğimiz ve bu kanunda da destek verdiğimiz düzenleme ile memur kadrolarına atanacak arkadaşlarımızın sevinçlerine ortak oluyor ve onları canı gönülden kutluyoruz.”

4-C’LİLER GÖRMEZDEN GELİNDİ

“AKP, 4/C'lileri yine boynu bükük bırakmıştır. AKP, ücretli öğretmenler, rehber ve usta öğreticilerini görmezden gelmiştir. AKP, vekil ebe hemşireleri, aile sağlığı çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır.

AKP, vekil imamların ve vekil müezzinlerin sevincini kursağında bırakmıştır.

AKP, işçi kadrolarında çalıştırılan mimar, mühendis ve teknikerler ile üniversite mezunlarının memur olabilme umutlarını boşa çıkarmıştır. Bunlar kamu çalışanı değil midir? Niye ayrımcılık yapıyorsunuz? Niye haksızlık yapıyorsunuz? Kadroya almayı uygun görmediğiniz vekil imamların arkasında nasıl saf tutacaksınız? Onlara nasıl uyacaksınız? "Uydum vekil imama." mı diyeceksiniz?”

TAŞERON İŞÇİLERİN FERYATLARI

“AKP, geçici ve mevsimlik işçilerinin, sulama birlikleri personelinin mağduriyetini de görmemekte, köle gibi çalıştırılan taşeron işçilerinin sıkıntılarını anlamamakta ve feryatlarını duymamaktadır. Bunlar bu ülkenin vatandaşları değil midir? Biliniz ki bu arkadaşlar adaletsiz ve haksız uygulamalarınızın hesabını iki cihanda da sizden soracak ve yakanızı bırakmayacaklar.

4/C mağdurları "AKP bizi neden hep cezalandırıyor?" diyor. Gerçekten bu gariplerden ne istiyorsunuz? Niye onlara zulüm yapıyorsunuz?  AKP yöneticileri, insafınız mı kurudu, vicdanınız mı köreldi, yoksa merhamet fukarası mı oldunuz?

Bu arkadaşlarımız Yüce Mevla'nın rızası için sizden yardım istiyor, adalet bekliyorlar. Ya bu zulme ve ayrımcılığa son verin ya da partinizin adındaki "Adalet" kelimesini çıkarın.“

KAMU AVUKATLARI VE HUKUKÇULARIN EK GÖSTERGESİ

“Kamu avukatları ve hukukçuları 3600 ek gösterge alamamaktadır. Adalet sisteminin savunma ayağının temsilcileri olan kamu avukat ve hukukçuları ile meslektaşları olan hâkim ve savcıların ek göstergeleri arasındaki uçurum her geçen yıl büyümüştür.

Kamuda çalışan avukatlar ve hukukçularla diğer kariyer meslek mensupları arasında da adaletsiz bir durum meydana gelmiştir. Kamunun hak ve menfaatlerini korumak için her türlü fedakârlıkta bulunarak azimle çalışan kamu avukatlarının ve hukukçularının içinde bulundukları mali sıkıntılarının giderilmesi, görevde kalıcılığın temini ve hizmet verimliliğinin artırılmasına da katkı sağlayacaktır.”

ÖĞRETMENLERİN DURUMU

“Öğretmenlerimiz de 1'inci derece kadroya geldiklerinde 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Öğretmenler, AKP döneminde yoksullaşmış, kamu çalışanları arasında en düşük ücreti alan kesim olmuştur. 666 sayılı KHK ile memur maaşlarında yapılan iyileştirmelerden öğretmenlerimiz maalesef yararlanamamıştır. Öğretmenlerimizin aylık ve ek ders ücretleri insanca bir hayat sürmeleri için yeterli değildir.

Yüz binlerce öğretmen adayımız, atamayı beklemekte, yılardır atanamamaktan dolayı bunalıma girmektedir. Kim ne derse desin ülkemizde ciddi bir öğretmen açığı vardır; o nedenle, yeni öğretmen kadroları açılarak atamayı bekleyen öğretmenlerimiz bu kadrolara atanmalıdır.“

POLİSLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

“Polislerimiz, üniversite mezunu olmanın ötesinde yüksek lisans öğrenimi ve doktora yapmış olsalar bile 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Tamamına yakını yüksek öğrenimli olan polislerimiz 3600 ek göstergeyi haklı olarak istiyor. Sayın Başbakanın polisin özlük haklarıyla ilgili altı yıl önce verdiği söz yerine getirilmediği gibi, AKP Hükûmetinin "eşit işe eşit ücret" adını verdiği yaptığı düzenlemede emniyet teşkilatı personeli açıkça görmezden gelinmiştir.

Polisin hem çalışma süresi hem de çalışma şartları dünya standartlarına kavuşturulmalıdır.“

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.