logo yeni

YEŞİL PASAPORT YAYGINLAŞACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

pasaportGaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'in, Türkiye'deki yeşil pasaport uygulamasının genişletilmesinin diplomatik bir külfeti olup olmayacağına dair yazılı önergesine, Dışişleri Bakanlığından cevap geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU imzasıyla gelen cevapta, ülkemizdekine benzer şekilde hususi damgalı pasaport uygulamasının dünyada 20 ülkede daha uygulandığı belirtilerek, bu ülkeler arasında Moğolistan, Umman, Suudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerin olduğu belirtildi.

Hususi damgalı pasaportu bulunup ta vize muafiyetini ihlal eden vatandaşlarımızla ilgili olarak, ülke makamlarınca yurda giriş yasağı alındığı ve ayrıca hususi pasaportunu kullanarak yurtdışına çıkış yaptıktan sonra yurtdışında kaçak yollarla çalışmak isteyenlerle ilgili Bakanlığa herhangi bir bilgi gelmediği de belirtildi.

Bakanlık hususi damgalı pasaport uygulamasının üst düzey devlet memurları dışında yaygınlaştırması uygulamasının ise, bu pasaportların kullanım amacı dışına çıkılacağı ve ayrıca resmi görevli kişiler haricinde bu nevi pasaportların düzenlenmesinin, diğer ülke makamlarınca bu tür pasaportlara getirilen kolaylıkların sınırlandırılmasına yol açabileceğini kaydetti.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.