logo yeni

KORUMA MEMURU GELİRSE ÖZEL GÜVENLİK NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlik2Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma memuru adıyla yeni bir kadro oluşturulacağı ve üniversitelerdeki, statlardaki güvenlik hizmetlerinin bu kadrolar eliyle gördürüleceği, bu yönde yasa hazırlıkları yapıldığı haberleri siyasiler tarafından dile getirilmişti. Ancak bu yeni kadrolar göreve başlarsa mevcut hizmetleri yürüten özel güvenlik görevlilerinin akıbetinin ne olacağı konusunda siyasilerden tatmin edici  bir açıklama gelmemişti.

Bu konuyu TBMM gündemine taşımak isteyen Bursa milletvekili Sena KALELİ’nin hazırladığı yazılı önergenin metnini sizlere sunuyoruz:

“5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden 9 yıl geçmiştir. Bu sürede 1279 özel güvenlik şirketi faal olarak çalışmaya başlamış, açılan kurslarla 1 milyon 25 bin 939 kişi ise özel güvenlik olmak için sertifika almıştır. Özel güvenlik kimliği alanların sayısı ise 690 bin 417’dir. Özel güvenlik için valiliklere tahsis edilen kadro 483 bin 580 olmasına rağmen mevcut çalışan sayısı ise 271 bin 26’dır. 210 bin kadro boş olarak bekletilmektedir. Aradan geçen 9 yıla rağmen “Özel Güvenlik İş Yasasının” çıkmamış olması gerek sektörün geleceği gerekse çalışma koşulları ve güvencesizlik nedeniyle büyük mağduriyetler yaratmaktadır.

Öte yandan “Üniversiteler, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve statlarda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin çekileceği” açıklaması, buralarda çalışan 40 bine yakıtı özel güvenlik görevlisinde büyük bir tedirginlik yaratmıştır. Bu konudaki belirsizliklerin giderilmesi ve aşağıdaki soruların yanıtlanması kamuoyunun aydınlatılması önemli bir sorumluluktur. Bu bağlamda;

1. 26 Haziran 2004 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen “Özel Güvenlik İş Yasasının” çıkartılmamış olmasının gerekçesi nedir? Bu konudaki hazırlıklar hangi aşamadadır?

2. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereği Valiliklere 483 bin 580 kadro tahsis edilmesine rağmen 210 binin üzerindeki kadro niçin kullanılmamaktadır? Bu kadrolar için ihtiyaç duyulmuyorsa neden tahsisat yapılmıştır? İhtiyaç varsa ne zaman değerlendirilecektir?

3, Basında yer alan Üniversite, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve statlarda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin yerine koruma memurlarının hizmet vereceğine dair haberler doğru mudur? Bu konudaki çalışmalar hangi aşamadadır?

4. Üniversite, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve statlarda görev yapan ve işten el çektirilmesi planlanan 40 bine yakın özel güvenlik görevlisiyle ilgili hükümetinizin bir tasarrufu olacak mıdır? Yoksa bu görevliler kendi kaderleriyle baş başa mı bırakılacaklardır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.