logo yeni

OMBUDSMANA EN FAZLA BAŞVURU PERSONEL REJİMİNDEN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel629/06/2012 tarihli ve 28338 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6328 sayılı Kanun ile Kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak amacıyla kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu faaliyet istatistiklerini açıkladı.

Kurumun açıkladığı faaliyet raporuna göre, kuruma yapılan şikayet başvurular arasında ilk sırayı kamu personel rejimine ilişkin başvuruların alması dikkat çekti. Başvuruların 549 adedi kamu personel rejimine ilişkin olurken, bunu sırayla; eğitim-öğretim, gençlik ve spor başvuruları ile ekonomi, maliye ve vergi başvuruları izledi.

Rapora göre, kuruma yapılan 2964 şikayet başvurusundan, 1432 si için karar verilmişken, karar verilen başvuruların yaklaşık yarısının, başvurunun geçersiz sayılması ya da incelenememezlik sebebiyle işleme alınmadığı da görüldü.

Başvuruların Dağılımı ve Karar Verilme Oranları:

kdk basvuru ist1kdk basvuru ist2 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.