logo yeni

ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI VE MAAŞ ZAMMI NETLEŞTİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

enflasyon42013 yılı ilk 6 ayına ilişkin enflasyon oranının %3’ün üzerinde çıkması halinde fazla çıkan kısmın memur maaşlarına zam olarak yansıtılacak olması nedeniyle merakla beklenen enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

6 aylık enflasyon oranı ne kadarmış?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) 2013 Haziran ayı sonu itibariyle 1 Ocak 2013’e göre %3,97 oranında artış gerçekleşti. 

Memur maaş zammı ne kadar olacak?

Memur maaşlarına 2013 ilk 6 aylık dönemi için %3 oranında zam yapılmış ve 1 Temmuz’dan geçerli olarak da %3 oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı. 2013 yılı ilk 6 aylık enflasyon oranının aynı dönem için memura verilen %3’lük zamdan yüksek çıkması halinde de fark kadar kısmın maaşlara zam olarak yansıtılması öngörülmüştü.

Açıklanan enflasyon oranının aynı dönem için memura verilen %3’lük zamdan %0,97 oranında fazla çıkması nedeniyle, bu fark memur maaşlarına zam olarak yansıtılacak.

Enflasyon farkı zammının %3’lük zamla birleştirilmesi sonucunda, memur maşlarına 1 Temmuz 2013 tarihinden geçerli olarak toplam %3,97 oranında zam uygulanacak.

Enflasyon farkı zammı en düşük memur aylığını ne kadar artıracak?

Yardımcı Hizmetler Sınıfında Hizmetli kadrosunda (13/3) göreve başlayan lise mezunu bekar ve çocuksuz personele göre hesaplama yapıldığında, enflasyon farkı zammının etkisi şu şekilde oldu En düşük memur maaşı konusundaki haberimiz için tıklayınız…

UNVANI

HAZİRAN MAAŞI

TEMMUZ MAAŞI %3 ZAMLI

TEMMUZ MAAŞI %3,97 ZAMLI

ENFLASYON ZAMMI ETKİSİ

HİZMETLİ       

1.583,69 TL

1.629.00 TL

 1.643,65 TL 14,65 TL

Not: Enflasyon oranında 2012 Aralık ayına göre kümülatif olarak %4 artış olduğu açıklandığından, Temmuz 2013 aylıklarına %4 oranında bir artış yapılması beklenebilir. Arış oranının bu şekilde olması halinde ise en düşük memur maaşı 1.644,10 TL olacak. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.