logo yeni

TOPRAKLARIMIZIN NE KADARI YABANCILARA SATILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bayrakYabancılara toprak satışının 2.5 hektardan 30 hektara çıkarıldığı, ülke topraklarının hızla yabancıların eline geçtiği ve ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yabancılara mal satışını gösteren ilgili bölümün 2012 yılı başından beri yayından kaldırıldığı iddialarını dile getirerek konuyu bir soru önergesi halinde Meclis’e taşıyan Prof.Dr.Haluk KOÇ’un önergesine cevap geldi.

Haluk Koç önergesinde ayrıca, 2012 Ocak ayında veriler siteden kaldırılmadan önce, Türkiye genelinde toplam 116.853 yabancı  kişi ve kuruluşa 87.327.250,00 metre karelik taşınmazın satıldığını belirterek, veriler kaldırıldıktan bu yana ne kadar daha taşınmazın yabancılara satıldığını sormuştu.

Avrupa’ya uyum içinmiş

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü cevabi yazısında, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere hiçbir ülkede kendi vatandaşları dışındakilerin taşınmaz bilgilerinin yayınlanmadığını, yapılan yeni düzenleme ile de (2644 Sayılı Tapu Kanunu yabancı edinimini düzenleyen 35 inci madde değişikliği) yerli, yabancı ayrımının genel olarak ortadan kaldırılmış olduğundan Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde bu bilgilerin yayınlanmasının anlamlı görülmediğini ve bu sebeple web sitesinden kaldırıldığını belirtti.

Ayrıca Genel Müdürlük, verilerin tekrar siteye konması gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını belirterek, önerge cevabı niteliğinde yabancılara ait taşınmaz kayıtlarını da gönderdi.

Buna göre 2012 ocak ayından bu yana yaklaşık 5.5 miyon metre kare toprak daha yabancı gerçek veya tüzel kişilere satılmış durumda.

2012 yılı Ocak ayından bu yana yabancılara ülke bazında yapılan toprak satışı için TIKLAYINIZ.

Yabancılara satılan taşınmazların ülke bazında güncel verileri için TIKLAYINIZ.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.