logo yeni

POLİSLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis4Sağlıklı çalışma koşullarının olmaması ve aşırı çalışma temposunun polisleri psikolojik olarak etkilediği iddiaları ve alınacak tedbirler konusu Meclis gündemine taşındı.

Milletvekili Sinan OĞAN tarafından verilen soru önergesinde, emniyet mensupları arasında son dönemde daha sık rastlanan intiharlara değinilerek şöyle denildi:

“Son dönemlerde, polis memurlarımızın intiharları ile ilgili yayınlanan haberler hepimizi oldukça üzmektedir. Polislerimizin intihar edişinin ağır çalışma şartlarına bağlı olarak meydana geldiği, polislerimize sağlıklı çalışma koşullarının sağlanmadığı ve aşırı çalışma temposunun polislerimizi psikolojik olarak da etkilediği şeklindeki yorumlar oldukça endişe vericidir. Özellikle, Gezi Parkı olaylarının devam ettiği 2013 Haziran ayının başında, bir hafta içerisinde 6 polis memurumuzun intihar ettiğine ilişkin demeçler, bu durumun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ailevi sebeplerden 2, psikolojik rahatsızlıktan 1 ve kardeşinin polis okuluna giriş sınavını kaybetmesinden dolayı 1 polis memuru olmak üzere 4 polis memurunun intihar ettiği açıklanmıştır. Dolayısıyla, kaç polisimizin intihar ettiği konusunda tam olarak net bir bilgi mevcut değildir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumakla görevli olan polis memurlarımızın, özellikle psikolojik olarak korunmasız bir hale gelmesi dikkatle incelenmesi gereken bir husustur.”

Milletvekili OĞAN, konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanı Muammer GÜLER tarafından şu sorulara cevap verilmesi de istendi:

1) Son 10 yıl içerisinde intihar eden polislerimizin sayısı kaçtır? Hangi yılda kaç polis memurumuz intihar etmiştir? Bunların aylara göre dağılımı nedir?

2) Polislerimizin intiharlarının nedenlerinin incelendiği herhangi bir çalışma Bakanlığınız tarafından yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu çalışmalardan çıkan sonuçlar nedir?

3) Polis memurlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına Bakanlığınızın ne gibi faaliyetleri vardır? Var ise bu faaliyetlerin ne zaman hayata geçirilmesi planlanmaktadır?

4) Polis memurlarımıza psikolojik destek sağlanması için şu ana kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.