logo yeni

ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER İLE HARP VE VAZİFE MALULLERİ ÜZGÜN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gaziMeclis gündeminde bulunan “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında” yer alan düzenlemeler arasında; Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin taleplerinin yer almaması, bu camiada üzüntüyle karşılanıyor ve düzenlemelerin bu talepleri de karşılayacak şekilde yapılması isteniyor.

Bu konuda Ziyaretçilerimiz tarafından "memurunyeri.com"a iletilen mesajlarda; Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili önem arz eden talepler şu şekilde sıralanıyor.

YAPILACAK YASAL DÜZENLEMELERDE MUTLAKA YER ALMASI İSTENEN HUSUSLAR

1- Ordu ve Polis Vazife Malullerine her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin ücretsiz verileceği yasal düzenleme zaruridir. Görev Şehit yakınları ve görev Malullerinden sağlık katılım payları kaldırılmalıdır. Aynı şekilde devlet memuru olarak çalışan Gazi eşleri de özel hastanelerden yararlanabilmeleri gerektiği gibi sağlık katılım payı alınmamalıdır. Bu kardeşlerimiz vatan için kollarını, bacaklarını, gözlerini kaybettiler. Bugün git protezini cebinden al demek hiçbir hakkaniyet kaidesi ile ifade edilemez.

2- Yasa tasarısında feragat hakkı yine verilmiştir. 45 yaş kuralı getirilerek, 45 yaşını dolduran hak sahipleri bu haktan yararlanmak istememeleri halinde yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay hak sahibi sayılacak ve 6 ay daha beklenmek zorunda kalınacaktır. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın bütün haksahiplerine iş hakkından feragat edebilme hakkı koşulsuz olarak verilmelidir. Bunun yanında Şehidin eşinin başka biri ile evlenmesi durumunda iş hakkını kendisi kullanamadığı gibi, boşanması halinde iş hakkından yararlanabileceğinden hareketle halen hak sahibi olarak görülmesi iş hakkının kullanımı önünde ciddi bir engel olmaktadır. Bu durum da düzenlenmelidir. 3713 s.k. kapsamında olduğu gibi diğer harp ve vazife malullerinin de memur olarak istihdam edilmeleri durumunda emekli maaşlarının kesilmemesine yönelik yasal düzenleme yapılmalı.

3- Malul Sayılmayan Gaziler için de 'Gazi' ibareli serbest seyahat kartı hakkı tanınması. Maluliyeti zaman içinde artan malul sayılmayan Gazilere yeniden muayene edilebilme hakkı tanınmalıdır. Malul Sayılmayan Gazilerin sakatlık oranları malulen emekli olabilecekleri seviyede olmasa da günlük hayatta ciddi sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bacağında kısalık olan, ayağında kurşunla yaşayan malul sayılmayan gazilere herhangi bir maaş bağlanmaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu itibar ile sakatlık derecesi olan malul sayılmayan gazilere maaş bağlanmalıdır.

4- Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarları arttırılması.

5- Devlet Övünç Madalyası olanlara madalya maaşı bağlanması.

6- Sakatlık derecesine bakılmaksızın Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerinin 3600 prim gününü doldurmasını müteakip 15 yılda emekli olabilmeleri sağlanması.

7- Er Gazilerin ve Ordu Vazife Malullerinin maaşlarında iyileşme sağlanmalı, maaşlar asgari "sözleşmeli er" maaşlarına endekslenerek "sözleşmeli er" emsal maaşı almaları sağlanması. Rütbeli Ordu Vazife Malullerinin de "emsal maaşı" hakkı verilmesi.

8- Bedelli askerlikten elde edilen gelirden camianın genel beklentisine cevaben belirlenecek bir ödeneğin Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerine eşit bir şekilde sosyal yardım kapsamında ödenmesi.

9- Önceki düzenlemede unutulan ve adlarından hiç bahsedilmeyen Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılması.

10- Memur olarak çalışan Şehit eşleri ile Gazi ve eşleri, anne, baba ve kardeşlerinin tayinlerinde başvuruların derhal değerlendirileceği ve herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan tayin isteklerinin gerçekleştirileceği yasal düzenleme yapılması.

11- Şehit ailerine bağlanan maaşlarda artış sağlanmalı ve her bir bağlanan maaş en az asgari ücret seviyesine yükseltilmesi.

12- Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm Gazilere ÖTV'siz araç alabilme imkanı tanınması.

13- 3713 sayılı yasa kapsamında yer alan Malul Gazilere de 2. iş hakkı tanınmalıdır. Tedavi süreçleri devam eden malul Gazilerin birçoğu 1. iş hakkını yakını için kullanmıştır. İlerleyen dönemde maddi sıkıntılardan dolayı iş arayışına giren Malul Gaziler iş bulamadıkları gibi, sosyal hayata adaptasyonda da zorluk yaşamaktadırlar.  Bu nedenle, 3713 sayılı yasa kapsamında yer alan Malul Gazilere de 2. iş hakkı tanınması.

14- Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarına Üniversiteye girişlerinde kontenjan ya da ek puan sağlanması.  

15- Şehit yetimleri, Tüm Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarına verilecek ücretsiz seyahat kartı hakkında yasa tasarısında yer alan yaş sınırı kaldırılması.

16- Tıpkı işçi olarak çalışan Gazilerde olduğu gibi, memur olarak çalışan Gazilere de 2. emeklilik hakkı verilmesi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.