logo yeni

AA'DA İLGİNÇ İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftisKamu kurumları arasında en kıyak kurumlardan biri olduğu bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ tarafından da dile getirilen Anadolu Ajansı ile ilgili ilginç iddialar Meclis gündemine de taşındı.

Anadolu Ajansının % 25 inin Genel Müdür'e satıldığına dair iddiaları içeren ve Samsun milletvekili Prof.Dr.Haluk KOÇ tarafından verilen önergeye göre:

“Anadolu Ajansının(AA) yüzde 47.75 hissesi Hazine’ye, diğer kısmı da ajansı kuran Atatürk’ün arkadaşlarının varislerine aittir. Buna göre;

1- Anadolu Ajansı’nda sermaye artırımı hangi gerekçeyle yapılmıştır?

2- Hazine 30 bin liralık sermaye artırımında 14 bin 325 lira ile katılarak hisse onanını korurken ortada kalan yüzde 25.65 oranındaki hisse neden Hazine’ye devir edilmemiştir?

3- Hazine’ye devredilmeyen yüzde 25.65 oranındaki hisse hangi gerekçeyle AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’e satılmıştır?

4— Yüzde 25.65’lik hisse hazineye devir edilmezse Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun varislerinden yüzde 4.2’lik hisseyi satın alan ajansın eski mali müşaviri Arslan Ataman’a satılması gerekmez mi? Arslan Ataman’ın yüzde 25.65’lik hissenin parasını yatırmasına rağmen niye satış dışı bırakıldı.

5- Sayıştay’ın yüzde 25.65’lik AA hissesinin Kemal Öztürk’e satışının uygun olmadığına dair raporun gereğini yerine getirmeyi düşünüyor musunuz? Yani satışı iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

6- Şaibeli satışla yüzde 25.65’lik hissenin sahibi olan Kemal Öztürk’ün 12 bin 825 TL karşılığı AA’nın dörtte birine şaibeli ortak olmasını uygun buluyor musunuz?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.