logo yeni

663 SAYILI KHK’NIN KISMİ İPTAL KARARI YAYIMLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

resmigazete663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin bazı hükümlerinin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi Kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığının 14 Şubat 2013 tarihli toplantısında verilen iptal kararlarının bir kısmı bugün yürürlüğe girerken, bazıları ise 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

 

İptal edilen hükümler arasında neler vardı? 

11.10.2011 günlü, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin;

 

**16. maddesinin (2) numaralı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “…gerçek ve…” ve “…gizli dahi olsa…” ibareleri iptal edilmişti. 

Rehberlik ve Denetim Başkanlığının yetkileri sınırlandıran bu iptal kararı bugünden itibaren yürürlükte olacak. 

Denetim Hizmetleri Başkanlığı bugünden itibaren, “gerçek kişileri” denetleyemeyecek, denetleyecekleri tüzel kişilerden “gizli” belge, defter ve bilgi talep edemeyecek.

 

**23. maddesinin (7) numaralı fıkrasının (c) ve (ç) bentleri iptal edilmişti. 

Sağlık Meslek Kurulunun “meslekten men” cezalarının kapsamı bu iptal kararı bugünden itibaren yürürlükte olacak. 

Bugünden itibaren, Sağlık Meslek Kurulu Sağlık personelinden; meslek icrası esnasında neticesini öngörerek veya görevinin gereklerine aykırı hareket ederek veyahut görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek bir kişinin ağır derecede olmayan özürlülüğüne ya da ağır özürlülüğüne veya ölümüne sebebiyet verenleri meslekten geçici men edemeyecek. 

 

**44. maddesinin (2), (3) ve (4) numaralı fıkraları iptal edilmişti. 

Sağlık Bakanlığı Uzman Yardımcıları ile Denetçi Yardımcılarının göreve alınması, yetiştirilmesi ve ilgili Uzman ve Denetçi kadrolarına atanmaları yasal dayanağını yitirmesine sebep olan bu iptal kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

 

**47. maddesinin (1), (2) ve (3) numaralı fıkraları iptal edilmişti. 

Hastaların fişlenmesi olarak değerlendirilen düzenlemenin iptali olarak değerlendirilen bu iptal kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek. 

Bu iptal, Sağlık Bakanlığının, bütün kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından sağlık hizmeti alanların, kişisel bilgilerini ve gördükleri tedavilere ilişkin bilgileri her türlü vasıtayla isteme, toplama, işleme ve paylaşma yetkisini ortadan kaldırıyor. 

 

**55. Maddesi iptal edilmişti. 

Sağlık bakanlığına bağlı kamu ve özel bütün sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeline, görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getiren düzenlemenin iptali kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek. 

 

**58. maddesinin (12) numaralı fıkrası ile (14) numaralı fıkrasının (ğ) bendi iptal edilmişti. 

3224 sayılı Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunu'nda ücret tarifesi belirlenmesinde değişiklik öngören düzenleme ile 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu'nun 1. maddesinde geçen 'tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak' ibaresini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline ilişkin Karar bugünden itibaren hüküm ifade edecek.

 

Anayasa Mahkemesinin yayımlanan Kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.