logo yeni

ENGELLİ İSTİHDAMININ İKİ KATINA ÇIKARILMASI İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

engelli2Engellilerin çalışma hayatına daha fazla katılmalarının ve ekonomik açıdan rahatlamalarının sağlanması amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarına getirilmiş olan %3 oranında engelli çalıştırma zorunluluğunun iki katına çıkarılması için Kanun Teklifi verildi.

Milletvekili Cemalettin ŞİMŞEK imzası ile verilen “Devlet Memurları Kanununun 53 üncü Maddesinin İkinci Fıkrasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin gerekçesinde; engelli istihdamına ilişkin bazı düzenlemelerin yapılmış olduğu, ancak değişen şartlar ve engelli sayısının artması sonucu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasında engelli istihdamı konusunda kurumlara tanınan kadro sayısının  %3 oranındaki atama zorunluluğunun yetersiz kaldığı belirtilerek, Kanunda yer alan %3 oranının %6 olarak değiştirilmesinin uygun olacağı ifade edildi.

Söz konusu Kanun Teklifi

DEVLET MEMURLARI KANUNUNUN 53 ÜNCÜ MADESİNİN İKİNCİ FIKRASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANU N TEKLİFİ

MADDE 1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

Kurum ve kuruluşlar bu kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda 6 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır. 6’ın hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (taşra teşkilatı dahil) toplam kadro sayısı dikkate alınır.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.