logo yeni

TORBA KANUNLARA MUHALEFETİN CEVABI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

meclis3Hükümet ve AKP Milletvekilleri tarafından, kamu çalışanlarına ilişkin hususları da içeren torba Kanun Tasarı ve Tekliflerinin Meclise sunulmasının ardından, muhalefet Milletvekillerinin kamu çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik verdikleri Kanun Tekliflerinde de artış görüldü.

Dün Meclis Başkanlığına şu Kanun Teklifleri sunuldu:

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Bu Teklifle; kadın memura doğum sonrası verilen analık izni süresinin 8 haftadan 1 yıla çıkarılmasının; eşi doğum yapan memura 6 hafta babalık izni verilmesinin; ücretsiz izinler sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmamasının; aile yardımı ödeneğinin artırılmasının ve çocuğu olan memura kreş bakım ödeneği ödenmesinin; doğum yardımı ödeneği miktarının artırılmasının ve eşlerden her ikisinin de memur olması halinde bu ödeneğin anneye verilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Bu Teklifle; Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil personelin ek göstergelerinin yükseltilmesi ve bazı unvanların yükselebilecekleri derece ve kademelerin yeniden belirlenmesi amaçlanıyor.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Bu Teklifle; Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapmakta olan personelin tamamının Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

-5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Bu Teklifle; engelli olmaları sebebiyle göreve alınanların, 12 yıl hizmetlerinin bulunması halinde, istekleri üzerine ve yaş şartı aranmaksızın emekli olmalarına imkan sağlanması amaçlanıyor.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Bu Teklifle; doğum öncesi ve doğum sonrası analık izni sürelerinin 8 haftadan 12 haftaya ve toplamda 24 haftaya çıkarılması ve süt izni süresinin artırılması amaçlanıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.