logo yeni

SATILACAĞI SÖYLENEN SOSYAL TESİSLERE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sosyal tesisYıl başında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açıklamaları ile kamuya ait sosyal tesislerin satışı gündeme gelmişti. Maliye Bakanlığınca Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen yazı ile kamunun uhdesinde bulunan tatil kampı, dinlenme tesisi ve tatil köyü gibi tüm sosyal tesislerin satışına ilişkin son durum hakkında bilgi verildi.

Değerlendirme çalışmaları başladı

Maliye Bakanlığı açaıklamasında, 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 6456 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde, mülkiyeti Hazineye ait veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının kendi mülkiyetinde bulunan sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması amacıyla değerlendirme çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.

Tesisler çeşitli yöntemlerle elden çıkarılacak

İlgili yazıda bu çerçevede, Mahalli idareler hariç olmak üzere genel yönetim kapsamındaki tüm kamu idareleri ile anılan kanun metninde sayılan diğer kurum ve kuruluşların mülkiyetinde ve tasarrufunda bulunan tatil köyü, termal tesis, eğitim ve dinlenme kampları, eğitim, dinlenme ve spor tesisleri, misafirhane ve diğer sosyal tesislerin, değerlendirilmesinde mevzuatımızca engel bulunmayanların tamamının, satış/ sınırlı ayni hak tesisi/ kira/ kat ve arsa karşılığı inşaat yaptırılması gibi yöntemlerle ekonomiye kazandırılmasının planlandığı ve bu amaçla taşınmazların envanter kayıtlarının oluşturulması ile değerlendirmeyi yapacak kuruluş ve değerlendirme yöntemlerinin tespiti çalışmaları devam ettiğine de yer verildi.

Gelirler ilgili idarelere

Ayrıca Bakanlık, anılan taşınmazların değerlendirilmesinden elde edilecek gelirlerin ise; yine aynı Kanun maddesinin 4 üncü ek fıkrası hükmü uyarınca ilgili idarenin merkez muhasebe birimi hesaplarına aktarılmak suretiyle özel gelir kaydedileceğini ve münhasıran ilgili idarelerce yatırım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacağını da belirtti. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.