logo yeni

KAMU ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN HANGİ KONULAR MECLİS GÜNDEMİNDE YOK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

soru isaretiBir ay içerisinde Meclis Başkanlığına sunulan Hükümetin 1 Kanun Tasarısı ve AKP Milletvekillerinin 2 Kanun Teklifi, kamu çalışanlarına ilişkin genellikle aynı konuları kapsamlı şekilde düzenlerken, çalışanların uzun zamandan beridir bekledikleri düzenlemelere ise hiç değinilmemesi, çalışma barışına ve verimine olumsuz yansımaktadır.

Aynı konuların (üst kademe yöneticilerinin atanması, kariyer mesleklere ilişkin düzenleme, 28 Şubat sonrası memuriyetine son verilenlerin geri dönmesi, Dışişleri Bakanlığı kadrolarına yapılacak atamalara ilişkin düzenleme, Anaysa Mahkemesi tarafından iptal edilen düzenlemelerin yeniden düzenlenmesi)  3 defa ısrarla Meclise sunulmasına anlam verilemezken, bu Tasarı ve Tekliflerde diğer konuların neden hiç yer almadığı ise merak uyandırıyor.

Meclis gündemine olmayan konular

Yukarıda belirtilen konular 3 farklı koldan (15 Mayıs tarihinde Hükümetin Kanun Tasarısı olarak, 14 ve 18 Haziran tarihlerinde ise AKP Milletvekillerinin Kanun Teklifi olarak)  Meclis gündemine getirilirken, kamu çalışanlarının daha geniş bir kesimini ilgilendiren ve uzun zamandan beridir düzenleme yapılacağı konusunda beklenti yaratılan konular ise meclis gündemine hala getirilmedi.

Öte yandan, kamu çalışanlarına ilişkin konularda, muhalefet milletvekilleri tarafından Meclise çeşitli tarihlerde sunulmuş çok sayıda Kanun Teklifi bulunmakla birlikte, bunların yasalaşmasının çok zor olacağı düşünüldüğünden, yazımızda Meclis gündeminde yer alan konular olarak değerlendirilmemiştir.

Meclis gündemine hala gelmemiş olan düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeline ek gösterge verilmesine ilişkin düzenleme.

**14.02.2005 tarihinden sonra işlenen fiiller nedeniyle verilen disiplin cezalarının affedilmesine yönelik düzenleme.

**15.01.2005 tarihinden sonra memuriyete başlayanlar hakkında 1 derece yükselmesi sağlanmasına yönelik düzenleme.

**Sözleşmeli personelin (4/B, 4/C ve diğer) kadroya geçirilmesine ilişkin düzenleme.

**Analık izin süresinin artırılmasına yönelik düzenleme.

**Çözümleyici ve programcıların Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alınmasına ilişkin düzenleme.

**Kadrolarının çeşitli sebeplerle (özelleştirme, yeniden yapılanma, vs) kaldırılması nedeniyle istekleri dışında durumlarına uygun olmayan Araştırmacı kadrolarına atanmış olanların mağduriyetini çözmeye yönelik düzenleme.

**Fazla çalışma ücreti ödenmesini neredeyse imkansız kılan yasal düzenlemenin kısmen de olsa esnetilmesine ilişkin düzenleme.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.