logo yeni

AVUKATLARIN SORUNLARI MECLİS'E TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

avukat2Kamuda çalışan avukatların uzun zamandır giderilemeyen statü, teminat, mali ve özlük haklar, yasal mevzuat, teftiş ve denetleme ile vekalet ücreti sorunlarının belirlenmesi ve çözümlerinin araştırılması amacıyla Meclis araştırılması açılması istendi.

İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU ve bir grup arkadaşı tarafından sunulan önergenin gerekçesinde, Kamuda çalışan ve sayıları 3000’e yakın kamu avukatlarının çalışma koşulları ve aldıkları ücretlerle büyük bir mağduriyet yaşadıkları belirtilirken şu konulara da yer verildi:

Farklı meslek grupları için yapılan iyileştirmelerde avukatlar es geçildi

Kamuda çalışan avukatların sorunları bağlı oldukları meslek kuruluşları vasıtası ile örgütlü olarak çeşitli toplantılarda belirtilmektedir. Bu sorunların başlıcaları, statü, teminat, mali ve özlük haklar, yasal mevzuat, teftiş ve denetleme, vekalet ücreti ile ilgilidir.  Ayrıca, yıllardır kamuda çalışan farklı meslek grupları için yapılan sayısız düzenlemeye rağmen, kamuda çalışan avukatlar için düzenlemeler yapılmamıştır.

Mesai dışında da çalışıyorlar

Kamuda çalışan avukatlar görevleri gereği devleti mahkeme salonlarında temsil etmekte ve kimi zaman milyon liralık davaları, kimi zaman ise insan-devlet ilişkisinde uzlaşma sağlayacak davalarda görev almaktadırlar. Davaların önemi ve büyüklüğü göz önüne alındığında normal mesai saatleri içinde hazırlanılmasının mümkün olmadığı görülecektir.

Mesai kavramı olmayan, klasik deyimle eve iş getiren kamuda çalışan avukatlar; yardımcı personel eksikliği yüzünden davalara hazırlık sürecinde de sorunlar yaşamaktadırlar. Kamuda çalışan bir avukat emeklilik hakkını kazandığı zaman yıllardır harcadığı emeğin karşılığını ek göstergelerinin düşük olması neden ile alamamaktır.

Hakim ve savcılardan ücret olarak ayrıştılar

Hakim ve Savcılar için yapılan düzenlemelere rağmen, kamuda çalışan avukatlar için düzenleme yapılmaması, devletin kendi avukatına verdiği değeri açıkça göstermektedir.

Kamuda çalışan avukatların “Anayasa’da yer alan yargı erkinin iddia (savcı) ve hüküm makamı (hakimlerle) birlikte kurucu unsuru olan savunma görevini, kamu adına yürütmemize; aynı fakülteyi bitirmemize, sınavla mesleğe başlamamıza rağmen; geçmişte, yargıçlarla aynı olan maaşlarımız, şimdi yarısına düşmüş durumdadır.” söylemi mali ve özlük haklarda yaşanan sorunları tek başına anlatmaktadır.

Kamuda çalışan avukatların temsil ettikleri devlet tarafından haklarının korunması ve iyileştirilmesi, yaşadıkları sorunların ve çözüm önerilerine yönelik çalışmalar yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırması elzemdir.

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.