logo yeni

HÜKÜMET KAMUYA TORPİLLİ YÖNETİCİLERDEN VAZ MI GEÇTİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

burokrat15 Mayıs 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla Meclis’e sevk edilen torba Kanun tasarısında yer alan hususlar, bu defa bir grup AKP milletvekili tarafından daha geniş bir torba Kanun teklifi ile Meclis Başkanlığına sunuldu.

Bugün gönderilen Torba Kanun Teklifinde;

1- “Adamını bulanın” üst kadrolara atanması düzenlemesine kısmen,

2- Müfettişlik, Uzmanlık gibi mesleklerin içinin boşaltılmasına ilişkin düzenlemeye aynen,

3- Dışişleri Bakanlığındaki atama yapısını değiştiren düzenlemeye aynen,

4- Devlet memurluğundan çıkarılan bazı personel için özel  af düzenlemesine aynen,

5- Üniversite öğrencilerinin gelir elde edebilmesine imkan veren düzenlemeye aynen,

6- Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edilen Kanun Hükmünde Kararnamelere ilişki düzenlemelere, vergi müfettişliği ve defterdarlık uzmanlığına ilişkin iptal edilen düzenlemeleri de aynı şekilde ilave edilerek (Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği hükümler aynı şekilde yasa hükmüne dönüştürülmüş oluyor)

yer verildi.

Öte yandan, Meclise sevk edilmiş olan önceki torba Kanun Tasarısı halen alt komisyonlarda bulunuyor.

Torpilli atamalar maddesine ne oldu?

Bu arada eski tasarının en dikkat çeken ve tartışmalara yol açan maddesi olan ve üst kademe kadrolara atanmak için “fakülteden mezun olmak ve ne şekilde olursa olsun 5 yıl hizmeti bulunmak” şeklindeki maddeye yeni teklifte yer verilmediği görüldü.

Ancak bu maddeye yer verilmemesinin, teklifin hazırlanması aşamasında yapılan maddi bir hata veya unutkanlıktan kaynaklanmış olabileceğini düşünmekteyiz. Çünkü yer verilmeyen bu tartışmalı maddeye atıf yapan çok sayıda madde halen yeni torba kanun teklifinde yer alıyor. Dolayısıyla yeni kanun teklifini Meclis’e sevk eden iktidar partisi milletvekillerinin özel sektörden veya kamudan yapılacak torpilli atamaları düzenleyen söz konusu maddeden vazgeçmedikleri, sadece bu konudaki düzenlemeye ilişkin bazı hükümlere yer vermeyi unuttukları anlaşılıyor.

Ayrıca, Meclis’e sevk edilen yeni Torba Kanun Teklifi ile, önceki Torba Kanunda yer alan düzenlemelere yer verilmesinin yanı sıra, bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde de değişiklikler yapılması amaçlanıyor.

Eski Torba Kanun Tasarısında yer alan söz konusu düzenlemelere ilişkin haberimiz için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.