logo yeni

MUHTAÇ AYLIKLARI NEDEN KESİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

muhtacBakımevlerinde kalan muhtaç, güçsüz ve engelli vatandaşların "muhtaçlık aylıklarının" kesilmesi Meclis gündemine taşındı.

Tekirdağ milletvekili Emre KÖPRÜLÜ tarafından hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’ e yöneltilen önergede şu ifadelere yer verildi:

“AKP hükümeti, Şimdi de gözünü engelli ve bakıma muhtaç yaşlıların maaşlarına dikti. Kamu ve özel bakımevlerinde kalan vatandaşların muhtaçlık aylığının kesildiği otaya çıktı. 25 Ocak 2013 tarihinde 28539 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, “65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanması” hakkındaki yönetmelikle muhtaçlık aylıkları kesilmiştir.

Sessiz sedasız çıkarılan yönetmelikten haberleri olmayan engelli vatandaşlar duruma tepki göstermiştir. Maddi olarak çok zor duruma düştüklerini belirten engelli vatandaşlarımızın açlık grevine başlayacakları belirtilmektedir. Her fırsatta engelli vatandaşların haklarına yönelik iyileştirme yaptıklarını savunan AKP hükümeti çıkardığı bu yönetmelikle bu vatandaşlarımızı zor duruma düşürmüştür. Hak kaybına yol açan bu uygulama ile vatandaşlara adeta “biz bakıyoruz ya, ayrıca muhtaçlık aylığına ne ihtiyaçları var” denmektedir.

Muhtaçlık aylığı ile kamu ve özel sektöre ait kurumlardan bakım hizmeti alan yurttaşlarımız; bir nebzede olsa bu yardım ile sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamaktaydılar. Anayasa’nın eşitlik, sosyal adalet ilkelerine de aykırı olan bu yönetmelik derhal iptal edilmeli, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın onurlu bir hayat sürdürme gereksinimleri karşılanmalıdır.

Bu bağlamda;

1. Bakanlık olarak çıkardığınız 25 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren bu yönetmelikle; kamu ve özel bakımevlerinde kalan engelli ve 65 yaşını doldurmuş muhtaç vatandaşlarımızın aylıklarının kesilme sebebi nedir?

2. Anayasamızda, “verilen haklar geri alınamaz” denmekte iken, zaten zor şartlar altında hayatlarını idame ettiren yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza karşı aldığınız bu karardan vazgeçmeyi ve yönetmeliği iptal ettirmeyi düşünüyor musunuz?

3. Çıkardığınız yönetmeliğin; Kamu ve özel kurumlardan bakım hizmeti alan yaşlı ve engelli insanlarımızın sıkıntılarını daha da arttıracağını bu olayın toplumsal bir sorun haline dönüşeceğini görmüyor musunuz?

4. Türkiye genelinde bu aylıktan yaralanan “65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vàtandaşları” nın sayısı il il kaçtır?”

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.