logo yeni

14 BİN PERSONEL UZMAN YAPILMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel9Gelir İdaresi Başkanlığında özel sınavla “Gelir Uzmanı” yapılan personel ile uzman olamayan personel arasında oluşan ücret ve diğer özlük hakları farkının, aynı ortamda ve aynı işi yapan personel arasında huzursuzluğa sebep olduğu ve çalışma huzurunu bozduğu iddiaları Maliye Bakanı tarafından cevaplandırıldı.

Konuya ilişkin soru önergesi verilmişti

Konuyu gündeme getiren ve Milletvekili Erkan AKÇAY, verdiği soru önergesinde;

-Gelir İdaresinde; maliye meslek lisesi, maliye kursu, 2 yıllık yüksek okul ve lise mezunu olup şef, memur, V.H.K.İ., yoklama memuru, tahsildar, icra memuru, şoför, hizmetli kadrolarında 19 bin personel çalışmaktadır.

-4 yıllık eğitim gören bir kısım personel gelir uzmanı kadrosuna atanmış ancak çalışma şartları ve sorumlulukları değişmemiştir.

-Aynı serviste yan yana oturup aynı işi yapan memurlar arasında ücret farklılıkları vardır. 1000 TL’yi aşan ücret farklılıkları oluşmuştur.

denilmiş ve Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e “Personel arasında çalışma huzurunu bozan bu durumun düzeltilmesi için çalışmalarınız var mıdır, varsa nelerdir?” diye sorulmuştu.

14 bin personel özel sınavla uzman olmuş

Milletvekili AKÇAY’ın sorusunu Meclis Genel Kurulunda cevaplandıran Maliye Bakanı, şunları söyledi:

“Gelir İdaresi Başkanlığı personelinin yürüttüğü hizmetin gerekliliğini sağlayacak niteliğe erişebilmesini ve bu suretle uzmanlaşabilmesini temin etmek üzere 5 defa gelir uzmanlığı özel sınavı yapılmıştır. Öngörülen şartları taşıyan ve sınavda başarılı olan yaklaşık 14 bin personel uzman olarak atanmıştır. Sınavı kazanıp uzman olanla kazanamayan arasında ücret farkı olması doğaldır. Benzer nitelikli bir özel sınavın açılabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.