logo yeni

ŞURA' DA ÖĞRETMENLERE VERİLEN SÖZLER NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmenİzmir milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, 18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda öğretmenlere verilen sözleri hatırlatarak, bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığını Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya sordu.

Türeli tarafından hazırlanan soru önergesinin metni:

“Türkiye’de 2011-2012 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre 60.165 okulda toplam 25.4 milyon öğrenci eğitim görürken, bu okullarda 880.317 öğretmenimiz de eğitim hizmeti vermektedir. Büyük bir özveriyle çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya çalışan öğretmenlerimizin mevcut sorunlarına kalıcı çözümler üretilmediği gibi öğretmenlerimiz her gün karşılarına çıkarılan yeni düzenlemelerle mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

10 yıllık AKP Hükümeti döneminde öğretmenlik mesleğinin giderek prestij kaybetmeye başladığı görülmektedir. Yine öğretmenlik mesleği toplumda en çok şiddete maruz kalan mesleklerden biri haline gelmiştir. 4+4+4 sistemiyle norm uygulamalar öğretmenlerimiz için adeta sürgüne dönüşürken, performans tehdidiyle de iş güvenlikleri ellerinden alınmak istenmektedir. Ataması hala yapılmayan binlerce öğretmenimiz atama beklerken, bu süreç içerisinde psikolojilerinin de ciddi biçimde bozulduğu görülmektedir.

Öte yandan, 2010 yılında 18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve 2010 yılında yaklaşık 7,2 TL. olan ek ders saat ücretinin 12 TL’ye çıkarılması önerisi benimsenmesine rağmen, bu tavsiye kararına uyulmadığı görülmektedir.

Bu bilgiler ışığında;

1- 2012 yılı içerisinde kaç öğretmenimizin ataması yapılmıştır?.

2- Ülkemizde hali hazırda ataması yapılmayan öğretmen sayısı kaçtır?

3- Eğitimcilerimizin 4+4+4 sistemiyle norm uygulamalarının sürgüne dönüştüğü ve performans tehdidiyle de iş güvenliklerinin ellerinden alınmak istendiğine yönelik düşüncelere katılıyor musunuz?

4-2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda 24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders ücreti saatinin 12 TL’ye çıkarılması konuları gündeminizde bulunmakta mıdır?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.