logo yeni

10 YIL KAMU HİZMETİNİN KARŞILIĞI KAÇ LİRA?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saskinGeçmişte memuriyetleri bulunan iki kişinin, bu hizmetlerinin karşılığını almak için açtıkları davaları kazanmaları üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumunca yapıldığı iddia edilen traji komik ödeme rakamları şaşırttı.

Daha önce farklı tarihlerde kamu görevlisi olarak çalışan, devlete 19 ve 10 yıl hizmet vermiş olan kamu görevlileri, kendilerine ikramiye ödenmesi ve sandık katkı payının geri ödenmesi konusunda açtıkları davayı kazanınca, SGK tarafından kendilerine komik ödemeler yapıldığı iddiasını Artvin milletvekiline taşıdılar. Artvin milletvekili Bayraktutan, konuyu Faruk ÇELİK’ e iletirken önergede şu hususlara yer verdi:


 

İlk önerge

“Artvin İli Hopa ilçesinde kayıtlı ...’nın 30/09/1968-16/02/1987 tarihleri arasında kamuda öğretmen olarak görev yaptığı, sandık katkı payı ödenmesine ilişkin mahkemeye başvurduğu ve mahkemenin hizmet süresinin ödenmesi neticesinde karar verdiği tarafımıza iletilmiştir.

Yaklaşık 19 yıl görev süresi hizmet veren ...’nın 0,12 TL emeklilik yardımına layık görüldüğünü iddia etmektedir.

Bu bağlamda;

1- Artvin ili Hopa ilçesinde kayıtlı ...’nın 30.09.1968 — 16.02.1987 tarihleri arasında görev yaptığının karşılığında layık görülen tutar iddia edildiği gibi 0,12 Türk Lirası mıdır?

2- Yaklaşık 19 yıl kamuda öğretmenlik yapan kişinin emeklilik yardım bedeli ne kadardır?

3- ...’a ödenen tutarda bir hata var mıdır?

4- Yaşanan bu trajikomik durumun araştırılması ve incelenmesi yönünde bir direktifiniz olacak mıdır? Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?”


 

İkinci önerge

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmış Artvin Hopa nüfusuna kayıtlı ...’nun 10 yıl 5 ay hizmet süresi için mahkemeye başvurmuş mahkemede hizmet süresine karşılık emekli aylığı bağlandığı tarihte geçerli olan katsayılar esas alınarak hesaplanan ikramiye ve yasal faiz tutarının ödenmesine karar vermiştir.

10 yıl 5 ay hizmet veren ...’na 14.78 TL ikramiye bedeli, 2.30TL yasal faiz tutarı olarak ödeme yapılmıştır.

Bu bağlamda;

1- ...’nun 10 yıl 5 ay hizmet bedelinin karşılığı 14,78 TL + 2,30 TL olarak verilmesi normal midir? Sizce bu durumda bir yanlışlık yok mudur?

2- 10 yıl 5 ay hizmet veren bir kamu görevlisine verilen miktar bu mudur?

3- Konuyla ilişkin bir inceleme veya bir araştırma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.