logo yeni

ÇALIŞANLAR ARASINDA ÜCRET MAKASI AÇILIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel5Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin YOKUŞ yaptığı basın açıklaması ile çalışanlar arasındaki ücret makasının açıldığı belirtti.

Çalışanlar arasındaki ücret makasının açıldığını, bürokratlara kıyak yapıldığını ve üst düzey yönetici olmayanlara hak tanınmadığını konu alan basın açıklaması:

Çalışanlar Arasındaki Ücret Makası Açılıyor

Bilindiği üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen son Torba Yasa ile daire başkanı ve grup başkanlarının ek göstergesi 3000’den, 3600’e çıkarılmıştır. Bu düzenleme ile aylık ve ikramiye bağlama oranları %70’den, %130’a yükseltilmiştir.

Türk Büro-Sen olarak, kuruluşumuzdan bu güne kadar çalışanların hak ettikleri ücretleri almadıklarını, unvanlar arasında ücret bakımından farklılıklar olduğunu, bu farklılığın giderilmesi için yapılacak maaş zamlarının düşük ücretle çalışanlara daha fazla, yüksek ücretle çalışanlara daha düşük verilmesi suretiyle farklılığın giderilmesini talep ettik.

Yıllardan beri gerek toplu görüşme masalarında, gerekse toplu sözleşme masasında, tüm unvanların ek göstergelerinin ve özel hizmet tazminatlarının yeniden düzenlenmesini talep ederken, ek göstergesi olmayan  yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ile ek göstergesi olmayan diğer çalışanların da ek göstergeden faydalandırılması gerektiğini hep gündeme getirdik.

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge verilmesi ve ek göstergesi düşük olan şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, uzman, uzman yardımcısı, VHKİ, memur, güvenlik görevlisi ve şoförlerin ek göstergesinin artırılması beklenirken, Hükümet çıkardığı Torba Yasa ile tüm çalışanları hayal kırıklığına uğratmıştır.

Hükümetten Atadığı Bürokratlarına Kıyak

Bu uygulama ile çalışanlar arasındaki maaş farkı açılmıştır. Hükümet zaman zaman belli bürokratlar için böyle düzenlemeler yapmaktadır. Geçmişte de mülki idari amiri, genel müdür yardımcısı ile savcı ve hakim unvanlarında çalışanlara ücret artışı yapmıştı.

Çalışanlar arasında yapılan bu ayrımcılık, çalışma barışını bozmuş, memurların moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemiştir.

Kamuda Üst Düzey Yönetici Olmayanlara Hak Yok

Hükümet şark kurnazlığı ile alkol yasasını tartıştırmış, kamuoyunu meşgul etmiş, daire başkanlarının ek göstergesinin artırıldığını kamuoyundan gizlemiştir.

Kamu çalışanları ise haklı olarak, daire başkanı altında bulunan tüm unvanların ek göstergesinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilmesini beklemektedir.

Geçtiğimiz yıl toplu sözleşme masasında tüm memurları ilgilendiren ve 161 maddeden oluşan sorunların çözümü için verdiği sözü tutmayan hükümetin, böyle bir ayrımcılığı yapması kamu çalışanları arasında infial yaratmıştır. Kamu çalışanları arasında yapılan bu ve benzeri adaletsiz uygulamalar çalışma barışını bozmaktadır.

Üst düzey yönetici kadrosunda olmayan memurlarımızın büyük bir bölümü geçim sıkıntısı içinde kıvranırken, hükümetin daire başkanı ve gurup müdürlerine özgü çıkardığı yasa, kamuda adalet duygusuna vurulan bir darbe olmuştur.

Türk Büro-Sen olarak; yapılan bu haksızlığı kınıyor, diğer unvanların ek göstergeleri artırılma ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilene kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.