logo yeni

İLLER BANKASINA YAPILAN ATAMAYLA İLGİLİ İDDİA

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adaletGaziantep milletvekili ve Kit Komisyonu üyesi Dr. Mehmet ŞEKER, İller Bankası yönetim Kurulu üyeliğine yapılan bir atamayla ilgili iddialarda bulunarak, soru önergesi verdi.

Şeker, önergesinde, İller Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine yapılan atamanın, yetkisiz bir birim tarafından ve gerçeğe aykırı bir biçimde düzenlenen bir belgeye dayandığını iddia etti. Şeker, Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından cevaplanmasını istediği önergesinde şöyle dedi:

"18.09.2001-13.11.2009 tarihleri arasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Hukuk Müşavirliği’nde uzman olarak çalışan bir kişi hakkında, SSM Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından tanzim edilen 27.07.2012 tarih ve 15181 sayılı belgede “…Bankacılık Hukuku’yla ilgili iş, işlem ve sorunların çözümünde görev yapmıştır” ifadesine yer verilmesi bu kişinin İller Bankası Yönetim Kumlu üyeliğine atanmasının yolunu açmıştır.

Bu kişi ile ilgili mesleki deneyim durumunu gösterir belgenin SSM Hukuk Müşavirliği tarafından tanzim edilmesi gerekirken Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından gerçek durumu da yansıtmayan bir şekilde düzenlenmesi açıkça İller Bankası’nın ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun aldatılması anlamına gelmektedir.

Konuya ilişkin olarak;

1. SSM Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı’nın kendisine bağlı olmayan bir birim çalışanı hakkında mesleki deneyim durumunu gösterir belge düzenlemesinin gerekçesi nedir?

2. Kendisine bağlı olmayan bir birim çalışanı hakkında hem de gerçeği yansıtmayan ifadelerin yer aldığı 27.07.2012 tarih ve 15181 sayılı belgeyi düzenleyenler hakkında yapılan bir işlem var mıdır?

3. Konu ile ilgili İller Bankası tarafından SSM’ye bildirilen/gönderilen herhangi bir yazı var mıdır?

4. İlgisiz bir birim tarafından üstelik de gerçek durumu yansıtmayan söz konusu belgenin düzenlenebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya başka bir üst makam tarafından herhangi bir talimat alınmış mıdır? "

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.